Nevypít, uschovat!
04.05.2010 10:41 Rozhovor
Zlatko Míčka obchoduje s vínem patnáct let. Patří mezi přední odborníky na francouzská vína a z oblasti Bordeaux dováží i vína, která nejsou určená k přímé spotřebě, ale k investici.
Roste počet investorů v České republice?
V roce 96 to bylo pár klientů. Zlom přišel s excelentním ročníkem 2000, kdy během pár měsíců vyrostla cena vína téměř na dvojnásobek. Když přijde takový ročník, zájem okamžitě vzroste.
ČTĚTE TAKÉ: Na veletrhu Víno & Destiláty zabodovalo bulharské víno
Proč investovat do něčeho, co má proměnlivou kvalitu a cenu?
Kdybychom se bavili před rokem a půl, řekl bych, že víno je zajímavá komodita, která má zajímavou budoucnost. Jenomže světem otřásla ekonomická krize a všechno se změnilo. Z konkrétních čísel vyplývá, že právě víno tento problém "ustálo" nejlépe a jeho cena se prakticky jen na několik měsíců zmrazila, zatímco ceny akcií prudce klesaly. Víno není štika na trhu, díky které můžete dosáhnout v horizontu několika málo měsíců stoprocentního zhodnocení jako na akciích, fondech nebo zlatu. To je zajímavé pro investory, kteří nejdou po rychlém, ale po jistém zisku. V historii čtyřiceti let se ještě nestalo, aby to vybrané investiční víno - bavíme se však o zlomcích procent světové produkce - ztratilo ze své původní hodnoty.
Která vína jsou z hlediska investice nejvýhodnější?
Obchoduje se především s víny z oblasti Bordeaux. Je to jediná oblast, která má pevně daná, neměnná pravidla od roku 1855. Malá vinařství určitě mohou produkovat skvělá vína, ale tím, že je málokdo zná, nemají dobrou likviditu a nejsou pro investice zajímavé. Když někdo produkuje pár tisíc lahví, svět ho - až na pár výjimek typu Romanée Conti - nezná, a tudíž se spatně prodává.
Jaké byly v poslední době nejlepší ročníky?
2000, 2005 a teď přichází 2009. Rok 2008 byl zajímavý z investičního hlediska, protože vína šla na trh vlivem krize za velice nízké, v podstatě dumpingové ceny. Během měsíce se ale ceny vrátily na úrovně, které tomuto ročníku patří. A kdo stihl nakoupit v první vlně, hodně vydělal. To je stejné, jako když v roce 2002 začala válka v Iráku. Francie se války nezúčastnila a Američané zrušili všechny alokace. Hrozilo, že se válka povleče, a tak vína vyjela s neskutečně nízkými cenami. Když se po dvou měsících zjistilo, že válka nebude, začali Američané opět nakupovat. Ceny okamžitě šly nahoru až o sto procent.
Pravidelně jezdíte do Francie na takzvaná en primeur, nákup mladých vín, která teprve budou dozrávat v sudech. Jak to probíhá?
Každý rok probíhají v dubnu v jednotlivých oblastech Bordeaux degustace mladých vín. Je to veliká akce pro několik tisíc lidí, restauratérů, someliérů a obchodníků. Ale za těmi velkými top víny se musí na konkrétní zámky. To není nic snadného, musíte mít speciální rezervaci na konkrétní jméno, den a hodinu. Za celý týden se na tyto speciální degustace dostane jen cca 250 lidí z celého světa.
Vy je navštěvujete?
Když jezdíme na en primeur, sestavím tým lidí a zařídím všechny tyto návštěvy včetně těch "nedostupných", jako je Château Petrus a podobně, abychom mohli udělat kompletní hodnocení. Je to o vztazích.
Jakým způsobem se hodnotí?
To dělá každý obchodník s ohledem na trh, který ho zajímá. Například nejznámější hodnotitel, Američan Robert Parker, dělá hodnocení tak, aby vyhovovalo chuti Američanů, takže daleko výš staví silná, plná vína, která jsou zajímavá pro Ameriku, než ty delikátní vína, která chutnají nám v Evropě.
Jak funguje trh po en primeur?
Zhruba za dva roky po kampani en primeur vína přichází na trh. Tím, že přijdou, se cena logicky zvedne, protože na trh přijde druhá vlna investorů. Ti kupují o dvacet, třicet procent dráž. Pak se cena drží na téhle úrovni a čeká se, kdy víno lahvově dozraje. Nejjednodušší investiční vína dozrávají ve stáří tří až pěti let, pak to jde až k deseti a více letům. Posledním článkem jsou zákazníci vinoték a restaurací, kteří kupují víno, protože ho chtějí pít, tedy mít v lahvové zralosti. A logicky - čím více se konkrétního vína vypije, tím jeho cena roste, protože se stává nedostatkovým.
ČTĚTE TAKÉ: Sklenka vína může chránit před mrtvicí. Ale jen nekuřáky
Nemůže se stát, že se archivní víno časem zkazí?
Ve velkém ročníku je devadesátiprocentní jistota, že ta vína budou skvělá i za čtyřicet, padesát let. Když otevřete Château Margaux z "velkého" ročníku 1961,1982 či 1990, uvidíte, že bude skvělé.
Foto: Lucie Pařízková, archiv Z. Míčky, Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.