Lékaři nemocnice ve Valašském Meziříčí jen v tomto týdnu hospitalizovali nejméně pět lidí s podezřením z otravy z hub. Tři z nich byli ve velmi vážném stavu.
"Mnohdy žasneme, co vše dokážou houbaři sníst. Setkali jsme se zde i s počínáním, kdy pacienti sbírali houby stylem 'sním, co v lese najdu'. Přirovnání k ruské ruletě je zde na místě. Příčinou záměny ale přece jenom bývá nejčastěji nepozornost a lehkovážnost při sběru," uvedl primář interního oddělení Pavel Prodělal.
Tento týden laboratorní výsledky potvrdily u jednoho pacienta otravu muchomůrkou červenou. Nedávno valašskomeziříčští odborníci léčili se závažnou otravou pacienty, kteří tvrdili, že snědli několik bedel vysokých. "V tomto případě houbaři buď snědli některý ze vzácněji se vyskytujících druhů jedovatých bedel, i takovou smůlu mohou sběrači hub při troše neznalosti mít, nebo bedly zaměnili za muchomůrku zelenou," poznamenal primář.
ČTĚTE TAKÉ: Za houbami na výstavu. Pro radost i zdraví
Největším nebezpečím, které může lidi po snězení jedovaté houby potkat, je těžké poškození funkce jater. To může skončit až selháním orgánu a smrtí, typické je pro otravu muchomůrkou zelenou. Jiné druhy hub mohou významně ovlivnit funkce nervové soustavy a psychiku.
"Další jedovaté houby, například některé holubinky, působí 'pouze' zvracení a průjem za krátkou dobu po snězení," dodal Prodělal. Některé druhy hub, například vláknice, pak podle něj mohou ovlivnit nervový systém, kdy se otrávený člověk například enormně potí a sliní. Při léčbě otravy houbami je důležitý čas. Pokud lidé přijedou do nemocnice do dvou až tří hodin poté, co houbu sní, čeká je obvykle výplach žaludku, pak vysoké dávky živočišného uhlí a bývají po několika málo dnech propuštěni. Pokud ale přichází později, pak je může čekat mnohdy i velmi složitá a nákladná léčba podle toho, o jaký typ otravy houbami jde.
Podle primáře je při využití moderních léčebných postupů předpověď pacientů otrávených nejnebezpečnější houbou - muchomůrkou zelenou - relativně dobrá. Na počátku 20. století byla úmrtnost až 50procentní, nyní je pod deseti procenty. "Z deseti pacientů léčených na interním oddělení ve Valašském Meziříčí od roku 1998 s touto otravou se všichni uzdravili," dodal primář.
Foto: archiv Týdne, Tomáš Nosil