Francie: <span>pivní trpaslík,</span> který má žízeň

15. 12. 2008
Francouzi nepijí pivo po litrech. Spíše jej vychutnávají jako aperitiv
Francouzi nepijí pivo po litrech. Spíše jej vychutnávají jako aperitiv
Francouzi nepijí pivo po litrech. Spíše jej vychutnávají jako aperitivFrancouzští pivaři patří ve své zemi, ve vinařské velmoci, k opomíjeným menšinám. Francie sice je ve světovém žebříčku pivním trpaslíkem, který se navíc stále zmenšuje, ale někdy také umí žíznit.

Pivní amatéři v zemi galského kohouta se shodují v tom, že jejich cílem není lámat rekordy a lít do sebe kvanta piv, jak nezřídka činí jejich sousedé za severními a západními hranicemi, ale vychutnávat si kvalitní pěnivé pití v malých dávkách, skoro jako aperitiv.     

V metropoli země, ve které se vypije zhruba pětkrát méně piva na obyvatele než v Česku, je skoro s podivem, kolik restaurací nabízí třeba pět druhů točených piv. Nejčastěji nabízeným je domácí Kronenbourg, který nyní spadá pod dánský Carlsberg. Aktivně mu ale sekundují hlavně piva z Belgie a Nizozemska. Hospodští se většinou snaží nabízet všechny barevné variace. Kromě klasického zlatého moku třeba pivo bílé, tmavohnědé, vzácněji černé.     

Vychutnávat všemi smysly

Piva ve Francii se čepují z menších soudků, než jak je zvykem v Česku, a také do menších sklenic. Pije se z třetinek, půllitr je pro Francouze takřka neznámý pojem. Štamgasti nemívají vyhrazený stůl, ale sedí většinou na baru přímo u pípy. Nejde přitom jen o kamarádství s výčepním, který si občas nalije s nimi, ale pití za zhruba tři eura (asi 75 korun) jim vyjde o několik desítek centů až půl eura levněji, než kdyby si sklenici nechali přinést ke stolu. Pak se už platí couvert, tedy obsluha.     

Francouzi mají v oblibě piva z Belgie a z Nizozemí.Pokud chce mít pivař větší výběr, zamíří do podniků s cizími majiteli - buď belgickými nebo irskými. Francouzská pivní bible v této souvislosti nezapře své autory z vinařské země, kteří degustaci piva popisují úplně stejně jako koštování vína s důrazem kladeným rovněž na vnímání vůně a proměnlivost chuti až k pověstnému "ocásku", tedy poslednímu dojmu po definitivním spolknutí tekutiny.     

Co do objemu produkce to jde ale ve Francii z kopce - množství vyrobeného piva v posledních letech rychle klesá. Podle údajů Sdružení francouzských pivovarů se ještě v roce 2004 výroba udržela na 20 milionech hektolitrů, loni to ale bylo jen 15 milionů. Pro srovnání - v šestkrát méně lidnatém Česku se v roce 2007 vyprodukovalo asi 20 hektolitrů piva. Spotřeba u národa s 63 miliony obyvatel byla loni přes 20 milionů hektolitrů, zatímco v desetimilionovém Česku přes 16 milionů. V přepočtu na hlavu tedy Češi jednoznačně vedou.     

Sázka na inovace

Poměrně vysoká cena třetinky v hospodě patrně rozhodla o tom, že jen čtvrtina piv spotřebovaných ve Francii se vypije v restauracích. Větší část si Francouzi koupí v hypermarketu a vypijí doma.     

Klesající spotřebu piva ve Francii se snaží pivovary zarazit inovacemi. Populární je třeba prodej malých soudků s přiloženou pípou. Více než 200 malých pivovarů se ve Francii snaží zaujmout také pivními slavnostmi a výstavami. Nebojí se přitom zaútočit ani přímo na srdce vinařských oblastí - naposledy před čtyřmi lety se třeba pivní festival konal v Bordeaux, tedy v posvátné baště milovníků vína.

Foto: Profimedia
Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaTV BarrandovPředplatné