Pochutnání s problémy? Vede ovoce a zelenina
07.05.2009 12:00 Původní zpráva
Kontaminované rybí konzervy, čokoláda „vylepšená" kousky dřeva, med plný antibiotik, kakaové trubičky s obsahem arašídů bez udání obsahu alergenu na obalu, nebo osvěžující žvýkačky mající blahodárný vliv na erekci. Tak vypadají poslední hříšníci, kteří letos museli zmizet z obchodů. Jaké potraviny mají na potíže zaděláno nejčastěji?
Potravin, které musejí pryč z regálů, je každým rokem několik tisíc. Jen za loňský rok jich Státní zemědělská a potravinářská inspekce zakázala 16 168, což je o tři tisíce více než v roce 2007. "Jedním z posledních letošních případů bylo stažení doplňku stravy pro zlepšení potence ErMax Plus, který obsahoval zakázanou látku tadalafil nebo o případ kuriózních žvýkaček, které slibovaly mimo jiné třeba podporu sexuální potence," tvrdí tisková mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Martina Šmídtová. Místo vzpruhy mužnosti podle ní laboratorní analýzy u žvýkaček prokázaly obsah tadalafilu i sildenafilu.
Koncem dubna se také málem na trh dostal med z Ukrajiny obsahující antibiotika, konkrétně zakázaný tetracyklin. Ten nesmí být v medu podle evropské legislativy vůbec přítomen, protože poškozuje zuby a játra. Nebezpečný med naštěstí včas zachytila Státní veterinární správa.
ČTĚTE TAKÉ: Závadné rybí konzervy musí zmizet z regálů
V čele hitparády potravin s problémy se tradičně drží čerstvé ovoce a zelenina. „Potíže bývají se senzorickými jakostními vlastnostmi. Ovoce či zelenina bývají potlučené, seschlé, se známkami hniloby či plísní. To však vyplývá z charakteru komodity, která je velmi citlivá na manipulaci či se rychle kazí," upřesňuje Martina Šmídová. Nedostatky tohoto rázu nepatří mezi závažné. Pro spotřebitele jsou snadno viditelné, proto se sám může vyvarovat špatného nákupu.
Porušené obaly i špatné skladování
Horší je, že velké množství nevyhovujících vzorků bývá odhaleno mezi mléčnými či masnými výrobky. Podle Šmídové nebývá problém s potravinou jako takovou, ale s manipulací s ní či s jejím skladováním v maloobchodě. „Obvykle jde o porušené obaly a skladování při nesprávných teplotách," vysvětluje tisková mluvčí. Vyloženě nebezpečných potravin podle ní inspekce objeví jen velmi málo. „V loňském roce byla takto kvalifikována pouhá čtyři procenta z celkového množství nevyhovujících vzorků. Ani tak se však nejednalo o potraviny, které by akutně ohrožovaly zdraví konzumentů." Naopak žádné problémy nebo jen malé nedostatky podle Šmídové odhaluje inspekce u přírodních sladidel a cukru, jedlé soli, mouky a podobně.
ČTĚTE TAKÉ: Nestlé stahuje z prodeje Studentské pečetě. Kvůli dřevu
K potravinám s nejzávažnějšími prohřešky vydává inspekce tiskové zprávy, které jsou k dispozici na internetové adrese www.szpi.gov.cz.
Foto: Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.