Přežije klasická belgická čokoláda?

Relax
27. 12. 2012 17:28
Klasická belgická čokoláda čelí novým výzvám (ilustrační foto).
Klasická belgická čokoláda čelí novým výzvám (ilustrační foto).

Svět belgické čokolády prožívá permanentní revoluci, kdy se na místo známých značek, jako je Leonidas, jenž v příštím roce oslaví sté výročí vzniku, derou talentovaní výrobci sázející na nevyčerpatelnou zvídavost zákazníků a zkoušejí třeba fíky z Izmiru, píše agentura AFP.

"Tradiční belgická čokoláda? Někteří ji dělají velmi dobře, zejména velké firmy," vysvětluje Laurent Gerbaud, jeden z předních představitelů nové generace. V jeho výrobně v centru Bruselu nenalezne zákazník žádnou stopu po Manon, velké pralince plněné krémem aromatizovaným kávou a obalené bílou čokoládou, která již desítky let zajišťuje belgické čokoládě světový úspěch. Laurent Gerbaud spíše nabízí malé čokolády s fíky z Izmiru, s plody dřišťálu obecného z Íránu, s hruškami z Kapského Města či s japonským ovocem yuzu. "Mojí prioritou je jasná, jednoduchá chuť, s využitím velmi kvalitních surovin. Moje výrobky jsou méně sladké, méně mastné, což odpovídá stále silnější poptávce," vysvětluje.

Poptávka po hořké a kořeněné čokoládě vzešla původně z Francie, kde koncem 90. let prudce vzrostla malovýroba kvalitní čokolády. V Belgii se tato tendence šířila pomaleji, protože tu jsou mohutně zakořeněny velké značky jako je Leonidas, Godiva, Côte d'Or či Neuhaus.

V posledních letech se objevily nové luxusní značky, jako je Pierre Marcolini, ale většina ze 400 malovýrobců čokolády v Belgii nehodlá příliš rychle rozšiřovat výrobu. "Je velmi těžké se prosadit, získat si věrnou klientelu a být rentabilní. Po jedenácti letech v oboru stále nedosahuji zisku," dosvědčuje Laurent Gerbaud, jenž přesto patří k nejslavnějším výrobcům čokolády.

Sté výročí čokoládovny Leonidas.Pro značku Leonidas tu jsou jiné priority. "Vyslanec" belgické čokolády již zahájil oslavy svého stého výročí založení řeckým cukrářem Leonidasem Kestekidesem. Ten v roce 1913 přijel na Světovou výstavu do Bruselu, zamiloval se do Belgičanky a usadil se tu. O sto let později je firma stále v rukou jeho potomků, kteří z ní udělali jednu z mála belgických značek známých po celém světě. Má dnes 1300 prodejních míst v 50 zemích, kde se prodá přes milion čokolád denně, ročně asi 6000 tun.

"Je jasné, že náš rozvojový potenciál leží spíše v rozvíjejících se zemích než v Evropě, kde je trh vyzrálý," uvádí obchodní ředitel Hugues Moens. Mezi priority patří Čína, kde bylo otevřeno 40 prodejen Leonidase, a arabské země. V Belgii i ve Francii, ve kterých má Leonidas po 350 obchodech, je obtížné najít rovnováhu mezi úctou k tradici a inovací. "Nezapomínáme, že náš úspěch vychází z věrnosti zákazníků, kteří mají v oblibě základní receptury, jako je Manon, náš bestseller," zdůrazňuje šéf výroby Claude Sénèque.

Leonidas chce zároveň přitahovat nové klienty, zejména z měst, a především mládež, která někdy značku považuje za příliš staromódní, jak prohlašuje šestadvacetiletá Pauline Vervoortová z Bruselu.

Ke svému stému výročí se tedy Leonidas rozhodl uvést na trh nové pralinky, menší a s vyšším obsahem čokolády, a omladit koncepci svých prodejen.

"Uspět v Belgii ve světě čokolády je stále těžší. Člověk musí být velmi odolný, ale také musí neustále vymýšlet nové věci," zdůrazňuje Laurent Gerbaud.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ