Mladé svěží víno s chutí po ovoci, které se v kraji Beaujolais popíjelo ze džbánů plněných přímo ze sudů, nebylo vždy celosvětovým hitem. Spíše platilo za opomíjeného otloukánka. Svědčí o tom například necelé dva miliony lahví, které se podařilo udat v padesátých letech 20. století. Uplynulo 50 let a vše je jinak. V současnosti si svého konzumenta najde více než 40 milionů lahví ročně. Jen v Česku jich údajně padne milion.
Dlouhá léta podceňování mladého vína z Burgundska ukončil vinař Georges Duboeuf, který v 60. letech přišel s šikovným marketingovým tahem: poslat beaujolais do světa a otvírat ho hromadně.
Co byste měli vědět:
|
Snahy stanovit datum přesně (poprvé padla volba na 1. listopad) sice proběhly, ale tradice se nechytla. Víno totiž nestihlo doputovat ke všem svým ctitelům. O moc úspěšnější nebyl ani nápad beaujolais otvírat 15. listopadu. Poté, co datum několikrát vyšlo na víkend, se upustilo i od toho.
Nyní, kdy je datum jasně vymezeno, mají vinaři dostatečně dlouhý čas na to, aby mladé víno rozeslali do celého světa. Svoji lahev beaujolais nouveau si tak mohou vychutnat příznivci vína společně s ostatními.
Domovinou fialově až tmavomodře zbarveného svěžího ovocného vína je nejjižnější výběžek Burgundska, přesněji vinařské oblasti rozkládající se nedaleko Lyonu. Víno, které se lisuje zásadně z modré odrůdy Gamay, zde pěstují na 22,5 tisíce hektarech vinic. Hrozny se sbírají zásadně ručně, aby se neporušily bobule.
Na trh vždy přicházejí dva druhy mladého vína - beaujolais nouveau a beaujolais villages nouveau. První se hodí jako aperitiv a doprovod předkrmů. Druhé zvlášť dobře vynikne s uzeninami a drůbeží. Toto označení navíc může používat jen 32 vesnic z regionu a značí to beaujolais vyšší kvality z lepší apelace.
Foto: Profimedia, www.vino-klub.cz