<span>Beaujolais:</span> z otloukánka legendou

Relax
12. 11. 2008 14:30
Ve čtvrtek 20. listopadu poteče  beaujolais proudem.
Ve čtvrtek 20. listopadu poteče beaujolais proudem.
Ve čtvrtek 20. listopadu poteče beaujolais proudem.Zatímco čeští a moravští vinaři již přivítali svatomatinské víno se vší parádou, jejich kolegové ve Francii mají koštování mladého vína teprve před sebou. Špunty z nové várky lahví světově proslulého beaujolais letos odstraní 20. listopadu.

Mladé svěží víno s chutí po ovoci, které se v kraji Beaujolais popíjelo ze džbánů plněných přímo ze sudů, nebylo vždy celosvětovým hitem. Spíše platilo za opomíjeného otloukánka. Svědčí o tom například necelé dva miliony lahví, které se podařilo udat v padesátých letech 20. století. Uplynulo 50 let a vše je jinak. V současnosti si svého konzumenta najde více než 40 milionů lahví ročně. Jen v Česku jich údajně padne milion.

Dlouhá léta podceňování mladého vína z Burgundska ukončil vinař Georges Duboeuf, který v 60. letech přišel s šikovným marketingovým tahem: poslat beaujolais do světa a otvírat ho hromadně.

 

Co byste měli vědět:

Beaujolais je příjemné, lehké víno, které nejlépe chutná do jednoho až dvou let. Neobsahuje tolik cukru, nižší je také množství alkoholu.

Víno označené jako beaujolais nouveau pochází ze stejných hroznů jako beaujolais (tedy z odrůdy Gamay), liší se však urychleným způsobem výroby. Víno se sice dostane rychle na trh, ale kvalitu si udrží jen pár měsíců. Podává se vychlazené na teplotu 11 až 13 °C.

 

Příliš dlouhou tradici nemá ani luxus společného přípitku každý třetí čtvrtek v listopadu. Vůbec poprvé se tak stalo v roce 1985. Příchod mladého vína na trh se do té doby k určitému datu nevázal.

Snahy stanovit datum přesně (poprvé padla volba na 1. listopad) sice proběhly, ale tradice se nechytla. Víno totiž nestihlo doputovat ke všem svým ctitelům. O moc úspěšnější nebyl ani nápad beaujolais otvírat 15. listopadu. Poté, co datum několikrát vyšlo na víkend, se upustilo i od toho. 

Nyní, kdy je datum jasně vymezeno, mají vinaři dostatečně dlouhý čas na to, aby mladé víno rozeslali do celého světa. Svoji lahev beaujolais nouveau si tak mohou vychutnat příznivci vína společně s ostatními.

Domovinou fialově až tmavomodře zbarveného svěžího ovocného vína je nejjižnější výběžek Burgundska, přesněji vinařské oblasti rozkládající se nedaleko Lyonu. Víno, které se lisuje zásadně z modré odrůdy Gamay, zde pěstují na 22,5 tisíce hektarech vinic. Hrozny se sbírají zásadně ručně, aby se neporušily bobule. 

Beaujolais se může pochlubit lehkou ovocitou chutí.Na trh vždy přicházejí dva druhy mladého vína - beaujolais nouveau a beaujolais villages nouveau. První se hodí jako aperitiv a doprovod předkrmů. Druhé zvlášť dobře vynikne s uzeninami a drůbeží. Toto označení navíc může používat jen 32 vesnic z regionu a značí to beaujolais vyšší kvality z lepší apelace.

Foto: Profimedia, www.vino-klub.cz

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ