Už téměř dvacet let se v Hustopečích na Břeclavsku popíjí mandlovice, která upomíná na někdejší slávu mandloňových sadů ve městě. Oficiální značka i receptura je ale o hodně mladší a město za ni vděčí podnikatelce Kateřině Kopové.
"Zatímco načerno vyráběná mandlovice vznikala z lihu, tresti a cukru a měla okolo 45 procent alkoholu, my jsme vsadili na víno a kvalitní přísady a snížili jsme obsah alkoholu na 38 procent," říká devětatřicetiletá podnikatelka.
Kořeny jejího podnikání sahají do roku 2012, který bezprostředně po metanolové aféře rozhodně nebyl prodeji alkoholických nápojů nakloněn. Svůj cíl, vyrábět nápoj ve špičkové kvalitě, který bude sloužit i jako oficiální propagační nápoj města, ale nevzdala.
"Původně jsme chtěli oficiální mandlovici představit na tradičních burčákových slavnostech, které se ve městě odehrávají na podzim. Přesně v té době ale byla kvůli metanolové aféře vyhlášena prohibice. Rok a půl jsem potom s kamarádkami doma v garáži lepila etikety," popisuje Kopová své začátky.
O mandlovici, kterou prodávali třeba v městském informačním centru, i v restauracích a vinárnách v Hustopečích, byl ale stále větší zájem. Opustila tedy místo ředitelky mateřské školy a začala se podnikání věnovat naplno.
Spojila se s firmou Distillery z Žešova na Prostějovsku a vznikly další dvě "odrůdy" mandlovice - kávová mandle a mandlová višeň. Mají různý obsah alkoholu, ale stopa mandlí v nich zůstala. Sortiment nově vzniklé Hustopečské mandlárny brzy rozšířila i mandlová káva, dezert mandlovník i drobné šperky z mandlí. Letošní novinkou je čaj s příchutí mandlí, který vznikl ve spolupráci s firmou Sonnentor. Firmy z Břeclavi pro mandlárnu vyrábějí speciální sušená rajčata i paštiku.
"Líbí se mi, že jako rodinná firma můžeme podporovat a spolupracovat s dalšími rodinnými a místními firmami," říká podnikatelka.
I když mandloňové sady nad městem prošly před dvanácti lety obnovou a město se začalo věnovat jejich propagaci, produkty Hustopečské mandlárny z nich vyrobené nejsou. "Jsou to staré stromy, které moc neplodí, ale to ani nebylo naším cílem. Chceme navázat na tradici mandloňových sadů a připojit se k propagaci města, které se sady spojuje řadu aktivit," dodává Kopová.
Před rokem otevřela nové sídlo své firmy, jehož součástí je i kavárna, kde lze všechny mandlové speciality ochutnat. "Momentálně nás tu pracuje pět a mým cílem není nijak závratně růst. Chceme udržet kvalitu našich produktů, proto si pečlivě vybíráme dodavatele. Naše zboží také nekoupíte v žádných velkých řetězcích, mandlovici prodávají lidé, kteří ji sami rádi pijí, je k dostání na více než 200 míst v republice," konstatuje.
Svůj stánek má Hustopečská mandlárna tradičně i na brněnských vánočních trzích, které začínají už v pátek. Jako každý rok bude u stánku k dostání netradiční mandlový svařák.