Rakouská umělecká skupina vyzvala, aby jedna z nejznámějších rakouských odrůd vinné révy změnila své jméno. Odrůda Zweigelt je totiž pojmenována po Fritzi Zweigeltovi, který ji vyšlechtil. Zároveň však byl tento botanik členem nacistické strany, a to již od roku 1933, informovala agentura APA. Podle některých informací se dokonce Zweigelt podílel na vydání člena odbojové skupiny gestapu.
S návrhem na přejmenování nejoblíbenější rakouské odrůdy červeného vína přišla umělecká skupina Ústav bez přímých vlastností (IODE). Nově by se podle ní mělo červené víno jmenovat Blauer Montag, tedy Modré pondělí.
Fritz Zweigelt, který pocházel z obce nedaleko Štýrského Hradce, zkřížil v roce 1922 odrůdy Svatovavřinecké a Frankovka. Novou odrůdu nazval Rotburger. Jeho jméno dostala až v roce 1975, kdy byl šlechtitel již jedenáct let po smrti.
Podle skupiny IODE byl ovšem Zweigelt "vášnivý nacista". Do NSDAP botanik vstoupil již v dubnu 1933, tedy krátce poté, co se v Německu stal kancléřem Adolf Hitler. Aktivní byl i v době, kdy byla strana v Rakousku zakázána. V roce 1938, kdy se Rakousko stalo po takzvaném anšlusu součástí Německé říše, se Zweigelt stal jako zasloužilý straník ředitelem vinařské školy při klášteře Klosterneuburg.
Podle historika Roberta Streibela, který se zabývá dějinami vinařství, není Zweigeltova činnost ve 30. a 40. letech minulého století ještě dostatečně probádána, určitě podle něj ale není "osobou, po které by se měl jmenovat druh vína". Archivní dokumenty například odhalují, že byl Zweigelt po druhé světové válce obviněn skupinou odbojářů kolem klosterneuburského kanovníka Romana Scholze, že nezabránil vydání jednoho z jejích členů gestapu, ačkoli mohl. Podle dalších svědectví byl Zweigelt přesvědčený antisemita. Po válce botanik strávil půl roku ve vězení.
Jednatel společnosti Österreich Wein Marketing v reakci na iniciativu umělecké skupiny vyzval k věcné debatě. Záležitost pojmenování vinné odrůdy nechce Wilhelm Klinger sice "zamést pod koberec", v současnosti ale není podle něj známo dostatečné množství faktů.
Za pravdu dává šéfovi společnosti, která propaguje rakouská vína doma i v zahraničí, i historik Streibel. Podle něj je třeba se osobou Fritze Zweigelta dále zabývat a dohledat další detaily z jeho života. "Až bude všechno podložené důkazy a nenapadnutelné, bude pro odpovědné o to těžší jméno Zweigelt obhajovat," myslí si.
Okamžik, kdy jméno Zweigelt z etiket zcela zmizí, je zatím v nedohlednu, dva vinaři z nejznámějších rakouských vinařských oblastí - Weinviertel a Wachau - se už ale rozhodli, že své produkty vyrobené z této odrůdy označí raději jménem Blauer Montag.