Pichlavá vína z Nového Zélandu
24.10.2008 08:00 Původní zpráva
Počátky vinařství se pojí výhradně se Severním ostrovem. Tam se v roce 1836 zrodilo první víno, které vyráběl Skot James Busby, rovněž první britský občan Nového Zélandu. Vesměs celou produkci stačila spotřebovat koloniální vojska Anglie. Réva se zemí šířila díky katolickým duchovním, ovšem už tehdy se lidé obávali alkoholismu a hojně zakládali protialkoholické spolky, což rozvoj značně zbrzdilo.
Skutečně ušlechtilé vinařství se rozvíjelo až s příchodem italského přistěhovalce Bragata, který byl také prvním vládním zmocněncem v záležitostech vinařství. Některé vinařské podniky dodnes nesou jména jiných imigrantů, Chorvatů. Veškeré pokusy o produkci kvalitních vín ale v 19. století probíhaly pouze na území Severního ostrova.
Vinařský slovníček Pojem pungent popisuje víno jako „štiplavě, pichlavě ostré". |
Novodobá historie novozélanského vinařství se začala psát na Jižním ostrově v roce 1973. První pokusné keře byly vysázeny v nejmladší a dnes zároveň nejvýznamnější oblasti Zélandu, v Marlborough 24. srpna 1973. Nejprve se jednalo o odrůdy Chardonnay a Cabernet Sauvignon. Ovšem protože na Jižním ostrově je chladno, výsledná vína byla "pungent", tedy pichlavě ostrá. Skutečný úspěch zaznamenal až v roce 1985 Australan David Hohnen, který vysázel Sauvignon Blanc, s nímž měl letité zkušenosti ze svého vinařství v Austrálii. Jeho Sauvignon doslova rozprášil konkurenci a přes noc se stalo světově proslulým pod názvem Cloudy Bay.
Vinařství na Zélandu se odehrává ve 14 oblastech. Nejseverněji položená je Northland, dále pak Auckland, Warkworth a Matakana, Huapai, Kumeu, Waimauku, Henderson Valley, Waiheke Island, Waikato a Bay of Plenty, Gisborne, Hawke´s Bay, Wairarapa, Nelson, Malborough, Canterbury a Otago. V počátcích vinařství se v zemi nejčastěji pěstovaly odrůdy Albany Srprise (Isabella) a Palomino. Jsou známé především svou bohatostí na cukr. Proto byla výsledná vína vesměs velmi alkoholická. Vytlačily je ale nové odrůdy, především Sauvignon, Chardonnay, Pinot, Cabernet a Merlot.
Gastro tipy: Nový Zéland je jednoznačně krajem Sauvignonu. Dává zde aromatická vína s nekončící svěžestí, mineralitou a ovocností. Sauvignon vychutnáte skvěle k salátům nebo jednoduše s kozím sýrem. Velice zdařilou kombinaci nabízí i chřest. |
Sauvignon Blanc dnes sehrává pravděpodobně
vůbec nejvýznamnější roli, i když samotní obyvatelé Zélandu si raději pochutnají na Chardonnay. Skutečnou raritou byl boom odrůdy Müller Thurgau, která se v zemi objevila v 60. letech. Svého času se místní Müller těšil vysoké oblibě. Později ovšem klesla cena hroznů, takže přišel ústup k celosvětově oblíbenějším révám. Díky chladnému podnebí se mimořádně daří burgundským odrůdám. Mnohoslibný je zejména Pinot Noir, který zde dává velice elegantní a jemná vína zpravidla s vysokou ovocností.
Autor je sommeliér.
Foto: Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.