Vína z Chile: stoletá perla Carmenere
08.10.2008 12:05 Původní zpráva
Ne nadarmo si vína z Chile vysloužila zvučnou přezdívku „Bordeaux" jižní polokoule. Objevila se z nenadání a jako přívalová vlna se rozšířila do všech koutů světa. Přes nedlouhou tradici si rychle získala přízeň a té se jim dostává dodnes.
Novodobé dějiny zdejšího vinařství se pojí na celkový hospodářský růst země v 80. letech. Přístup k vinařství nabral razantní obrat od tradice k naprosté inovaci a modernizaci až k silně vědeckému pojetí pěstování révy. Ovšem zdaleka se nejedná o počátek vinařství v zemi.
Historie pěstování révy začíná společně se španělskou kolonizací v 16. století. První vinohrady se sázely především na severu země v blízkosti řek Copiapó, Elquí a Choapa. Šlo tenkrát o vůbec první vinohrady v zemi.
Rozsáhlejšímu rozvoji chilského vinařství však bránily hned dvě okolnosti. Na jihu země to byli místní indiáni, kteří hájili svou nezávislost a kladli odpor jakémukoliv kolonizování své půdy. Dalším, významnějším problémem pro španělské osídlence bylo nařízení jejich vlastní Koruny. Ta bránila obchodu se španělským vínem a počátkem 17. století vydala nařízení, které zakazovalo vysazování vinohradů v Chile. Tento zákaz platil téměř až do roku 1978, kdy byl zrušen na popud chilského guvernéra.
Po kolapsu následovalo klučení
V polovině 19. století se do země dostávají první francouzské odrůdy a byl zřízen ústav pro jejich výzkum. Rázem začala chilská vína představovat silnou konkure
Vinařský slovníček Pisco je nejznámější chilská kořalka pálená z hroznů Muškátu. |
Totální kolaps nastal v období hospodářské krize v 60. letech. Chilské vinařství dokonce dospělo k rozhodnutí velkou část vinic vyklučit. Tímto počinem byl však položen základní kámen nového začátku. Se stále klesající spotřebou vína v zemi bylo jasné, že budoucnost je v exportu vysoce kvalitních produktů. V současnosti představuje Chile rovnocenného partnera všem evropským vinařským zemím.
Červená perla se stoletou tradicí
Vedle místních odrůd País, Criolla Chica nebo Mission jsou v Chile zastoupeny snad všechny mezinárodní odrůdy. To samo sebou vychází z dějin osídlení země. Nejvíce rozšířenou révou je Cabernet Sauvignon, Merlot, Syrah, Cabernet Franc, z bílých odrůd je to Chardonnay a Sauvignon. V posledních letech se prosazuje i Viognier. Ovšem synonymem chilského vinařství je odrůda Carmenere. Spolu s ostatními byla dovezena z Francie, kde na ni narazíme již jen okrajově, o což se zasloužil révokaz. Chile bylo touto chorobou zcela nedotčeno, proto zde můžeme nalézt světové unikáty.
Gastro tipy Silná tělnatá červená vína jsou geniálním doprovodem k nejrůznějším grilovaným masům, což je i způsob, kterým se uplatňují v domácím prostředí. Naopak svěží bílá vína z oblasti Casablanca poskytnou důstojný doprovod k vynikajícím lokálním rybám. |
Od Varietas po Utra-Premium
Chile dnes nabízí ucelenou řadu svých vín. Odrůdová vína jsou označována jako Varietals, hodnotnější jsou pak vína z řady Premium a konečně ta nejvzácnější vína patří do řady Ultra-Premium. Vína z této řady představují vrchol zdejšího vinařství a často razantně zasahují do umístění v renomovaných vinných soutěží.
K nejdůstojnějším představitelům se řadí víno Caballo Loco z věhlasného vinařství Valdivieso. Jedná se o vlakovou loď vinařství, které se každoročně připravuje jako kupáž z nejlepších hroznů ročníku. Překvapí plnou antracitovou barvou a naprosto omračujícím aroma spolu se sametovou jemností. Caballo Loco, splašený kůň, je jméno, které mu propůjčil sám sklepmistr. Jde o přezdívku, kterou si vysloužil od svých spoluhráčů póla, jež je v Chile vysoce populární.
Foto: Profimedia, archiv autora
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.