Ultramaličkaté příbytky, kam se sotva vejde postel, stůl, židle a skříň, už tolik netáhnou. Nejsnáze nacházejí nové majitele byty kategorie 2+kk a 3+kk. Naopak luxusní obydlí si v nabídce developerů chvíli poleží. Naprostý ležák? Velkometrážní byty pro rodinu, shodují se developeři.
„Na trhu registrujeme zvýšený zájem o byty 2+kk a 3+kk. Poptávka se snížila po velkometrážních bytech nad 100 m2," tvrdí obchodní ředitelka společnosti Skanska Naděžda Ptáčková. Byty 2+kk jsou dlouhodobě hitem také u Finepu. „Stále roste zájem i o byty 3+kk, které jsou vhodné pro větší rodiny," potvrzuje trend mluvčí společnosti Pavla Temrová. Velkometrážní byty určené pro rodiny s dětmi si podle ní hledají majitele podstatně déle.
„Řada majitelů čeká s jejich nákupem až na dostavění projektu. Tato situace však nesouvisí s ekonomickou krizí jako spíš s nákupními zvyky českých zákazníků," vysvětluje Temrová. Pravidlem to ale není. „Navzdory nepříznivé ekonomické situaci oproti posledním měsícům roku 2008 evidujeme zvyšující se zájmy i o luxusní velké byty," upozorňuje Veronika Ježková ze společnosti Central Group.
Navzdory srdeční masáži bonusů a „dočasných" slev, jež mají za úkol rozhýbat trh s novými byty, se poptávka po novém bydlení ani zdaleka neblíží letům nedávno minulým. Lidé s koupí otálejí: láká je vidina slev nad rámec marketingových akcí. Jenže právě to developeři udělat nechtějí. Raději k stávajícím akčním nabídkám přihodí nějaký ten bonus navíc.
Nižší ceny? Nechceme
„Snižovat ceny nechceme. Podle našich průzkumů máme ceny nižší nebo srovnatelné s konkurencí," tvrdí Naděžda Ptáčková ze Skansky. Pokud bude developer potřebovat prodej některého projektu přeci jen urychlit, uchýlí se nejspíše ke zvýšení aktuálního benefitu Složte si svou slevu. Klineti Skansky mohou v rámci akce získat bonus v hodnotě od 50 000 do 175 000 korun. Výše částky se odvíjí podle zvoleného typu projektu. Peníze pak mohou lidé libovolně investovat do pěti nabízených oblastí: pojištění schopnosti splácet úvěr či pojištění domácnosti a nemovitosti, úhrady splátek hypotéky, úhrady poplatků za správu objektu, kuchyňské linky nebo klientské změny.
ČTĚTE TAKÉ: Developerské firmy se dál předhání ve slevách na byty
Neochota pohnout s cenou směrem dolů panuje i u Central Group. „Nepředpokládáme, že by ceny nových bytů měly tendenci dále klesat," soudí Veronika Ježková. Společnost by snížení cen dala zelenou jen za předpokladu, že by došlo k dalším větším otřesům v ekonomice.
Výrazný pád cen u nemovitostí nelze čekat ani podle Finepu. Důvod? Většina developerů zvolila taktiku nezahajovat nové projekty. „Jakmile ekonomická krize odezní, logicky vzroste odkládaná poptávka po novém bydlení, kterou však nebudou developeři schopni uspokojit. To požene ceny nemovitostí vzhůru," vysvětluje Pavla Tremrová. Současnou situaci spíše vidí jako ideální dobu ke zvážení nákupu nemovitosti. „Nelze spoléhat na to, že v Česku je dostatek volných bytů. Česká republika určitě netrpí akutním nedostatkem bytů, ale velká část z nich je ve značně nevyhovujícím stavu, který neodpovídá požadavkům kladeným na novou nemovitost," dodává.
Zbrklých kupců ubylo. Hledá se kvalita
Z hlediska odbytu zbyly oči pro pláč především stavebním společnostem, které budují méně atraktivní projekty. O fous lépe se daří těm, co vsadili na výstavbu nemovitostí, jež klientům nabízí něco navíc. Krize totiž přinesla do řady českých domácností kromě větru i další novinku: touhu po kvalitě a rozvahu.
"Ve srovnání s rokem 2008 vnímáme opatrnější poptávku zákazníků. Za své peníze požadují zcela nekompromisní kvalitu, častým požadavkem je také zavedení nadstandardních prvků při zachování standardní ceny. Pokud se jim cena bytu zdá neodpovídající, nebojí se požadovat slevu," popisuje situaci Pavla Temrová z Finepu. Přidanou hodnotou přitom není jen samotná kvalita stavby, ale také atraktivní lokalita s infrastrukturou, kvalitní občanskou vybaveností a snadnou dopravou do centra města. „Tyto projekty jsou krizí zasaženy méně, ale nejsou proti ní imunní," míní Temrová.
Lepší díra v zemi než projekt na papíře
Navzdory celkovému poklesu poptávky po nově postavených bytech k úplnému zastavení prodejů nedošlo. „Pokud srovnáme prodeje v 1. pololetí 2009 s 2. pololetím 2008, vzrostly naopak o téměř 27 procent," poukazuje na mírné oživení trhu Veronika Ježková z Central Group. Lidé jsou podle ní logicky opatrnější, což dokládá fakt, že čím dál vyšší procento klientů dává přednost dokončeným stavbám před nemovitostmi „na papíře". „U velkých developerů koupě bytu nebo domu na papíře není rizikovou investicí. V případě, že finanční stabilita developera závisí pouze na komerčním úspěchu jediného projektu, je na místě pečlivé zvážení nákupu," upozorňuje Ježková.
ČTĚTE TAKÉ: S hledáním nového bydlení pomůže iDeveloper
S menším zájmem o projekty na papíře se setkala i Naděžda Ptáčková ze Skansky. „Zákazníci se přiklánějí k projektům, které jsou buď již postavené, nebo alespoň rozestavěné - jistota, že o své peníze nepřijdou a byt budou mít k dispozici ve stanoveném termínu, je pro ně v dnešní době klíčová."
Foto: Lucie Pařízková, Robert Zlatohlávek