Nejlepší architektura
České stavby bojují o cenu Evropské unie. Podívejte se
10.10.2012 17:18 Původní zpráva Aktualizováno 10.10. 18:18
O finále i hlavní Cenu Miese van der Roheho 2013 se letos utká devět českých budov. Vybrala je Česká komora architektů i dva nezávislí experti Igor Kovačević a Osamu Okamura.
Bývalý plynojem jako multifunkční sál v Ostravě, Tyršův most v Přerově, kostel v Litomyšli nebo Hvězdárna a planetárium v Brně. To je jen část toho nejlepšího, co bylo na českém území dokončeno v roce 2011 a 2012. Tedy, alespoň podle České komory architektů a dvou expertů nominovaných Nadací Miese van der Roheho v Barceloně.
"Bylo z čeho vybírat, kvalitních staveb vzniklo za poslední dva roky překvapivě hodně. Oproti předchozím letům bylo ale dokončeno méně veřejných staveb, v širším výběru převažovaly skromnější realizace", shrnuje práci odborné poroty Komory architektů její členka, teoretička architektury Karolina Jirkalová.
Ze stovek doručených prací z celé Evropy vybere odborná mezinárodní porota v Barceloně finalisty - nejlepších 30 až 35 evropských staveb, které jsou následně představeny v katalogu a na putovní výstavě. Porota zároveň určí jednu stavbu, jíž bude udělena Cena Evropské unie za současnou architekturu - Mies van der Rohe Award, a jednu stavbu, které udělí Zvláštní cenu pro začínající architekty.
Ceny za nejlepší architekturu se v Evropě udělují od roku 1988. Cílem soutěže je najít a ocenit významné tvůrčí počiny na poli architektury, ale i přispět k lepšímu porozumění současné architektuře a její roli v rozvoji společnosti.
Česká republika do soutěže nominuje své stavby od roku 1997. Mezi finalisty se zatím dostalo jen pět staveb. Například IPB Banka v Brně, MUZO v Praze, Palác Euro v Praze, Klášter trapistů v Novém Dvoře, a naposledy, v roce 2005 Obchodní dům Selfridges and Co., Birmingham, jehož spoluautorem byl Jan Kaplický.
Fotogalerii si prohlédněte ZDE
"Proč se žádná tuzemská stavba od českého architekta již delší dobu neobjevila ve finále soutěže, je těžké vysvětlit. Najdeme tu hned několik prací, které by svou architektonickou úrovní do finálového výběru jistě patřily. Možná je to způsobem prezentace, možná tím, že porotci se v tom obrovském množství staveb soustředí především na osvědčená jména a země s tradičně vysokou architektonickou úrovní", říká Karolina Jirkalová. Přehlídka staveb, které postoupily v Mies van der Rohe Award do finále loni, se v Česku představí od 8. listopadu. Výstava ve Veletržním paláci NG potrvá do 6. ledna 2013.
České nominace na Cenu Miese van der Roheho 2013 |
Josef Pleskot - AP Atelier / Konverze plynojemu na multifunkční sál, Ostrava Šrámková architekti / Tyršův most, Přerov Zdroj: Česká komora architektů |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.