V Hamburku na severu Německa sídlí jedna z největších agentur, které se specializují na obchod se soukromými ostrovy. Její majitel Farhad Vladi za 40 let vyjednal prodej nebo pronájem dvou tisícovek ostrovů ve všech koutech světa, napsala agentura AFP.
Farhad Vladi ve své velké a světlé kanceláři s výhledem na dvě umělá jezera druhého největšího města Německa listuje katalogem zelených klenotů zasazených v úbělu a tyrkysové modři. Jeden z nich leží jen několik mil od ostrova Bora-Bora ve Francouzské Polynésii, jiné u Seychell, Malediv či Baham. Tyto soukromé ostrovy lze prodat nebo pronajmout.
ČTĚTE TAKÉ: Kanceláře, ve kterých je radost pracovat
Dům pro nejmenší designéry stojí v Paříži
Právě tento pětašedesátiletý Kanaďan německého původu zprostředkoval nákup ostrova Arros na Seychellách pro íránského šáha. Ostrov se pak dostal do rukou Francouzky Liliane Bettencourtové, kolem níž se nyní ve Francii točí politický skandál.
Mezi jeho zákazníky jsou mnozí boháči a filmové či popové hvězdy. Tuto módu zahájili americký herec Marlon Brando a řecký rejdař Aristoteles Onassis. Farhad Vladi některé z nich vypočítává: Diana Rossová, Nicolas Cage, Tony Curtis. A docela nedávno Johnny Depp, který si koupil 14 hektarů v Karibiku. Většina z nich však chce zůstat v anonymitě.
Jeho katalog má nyní 120 ostrovů na prodej. Každoročně realizuje třicítku obchodů.
Který z ostrovů je nejdražší? Je to Cave Cay, ostrůvek o 90 hektarech na Bahamách s několika pavilony na celkové obyvatelné ploše 6500 metrů čtverečních. Požadovaná cena: 110 milionů dolarů (dvě miliardy Kč).
Ostrov za půl milionu
Farhad Vladi má ve své nabídce i pozemky za 22 tisíc eur (500 tisíc Kč) v Novém Skotsku. Jednou ze zemí, které mají nejvíce soukromých ostrovů na světě, je Kanada. Má jich kolem stovky.
Ve Francii leží většina těchto ostrůvků podél bretaňského pobřeží.
Farhad Vladi se usmívá: "Lidé přicházejí do našich kanceláří s úmyslem koupit si ostrov s bílým pískem a palmami, ale odcházejí s ostrovem porostlým borovicemi ve Skandinávii nebo ve Skotsku."
Na ostrovech totiž bývají věci, které pohlednice neukazují. A ty mohou z ráje na křídovém papíře udělat peklo na zemi.
"Mnozí lidé si koupili ostrovy u Hondurasu nebo Belize a zapomněli, že v těchto krajích bývají piráti, neuvěřitelná vlhkost vzduchu, milionová hejna hmyzu, nemoci jako dengue a hadi," vypočítává. V Severní Americe nebo v Evropě je politická a sanitární situace stabilnější.
"Stejně jako u malířů jsou i zde kategorie různých ostrovů," ujišťuje Vladi, který sám už 20 let vlastní ostrov u Nového Zélandu. "Je tu kategorie Rembrandt, Rubens, Van Gogh a vedle toho tisíce primitivních malířů, kteří nakreslili jen několik čar." Pokud jde o prodej, je to jako u Christie's a Sotheby's, pěkné a kvalitní věci se prodávají dobře, o ostatní není zájem, říká.
Krize nekrize
Jen pět procent soukromých ostrovů je kvalitních. Jsou to ty, které nejsou daleko od kontinentu, mají přístav a mírné podnebí. V tomto sektoru se vůbec neprojevuje žádná krize.
Trh je velmi omezený a ceny prudce rostou, protože nikdo v tuto chvíli nechce prodávat. "Lidé mají strach z budoucnosti a raději si svůj majetek ponechávají," zdůrazňuje Farhad Vladi. "Vlastnit ostrov je tak trochu, jako když se žena zamiluje. Chce, aby muž patřil jenom jí," dodává.
Foto: www.profimedia.cz, wikipedia