Jak ušít pro interiér nový kabát
12.08.2009 13:15 Původní zpráva
Dát interiéru nový kabát nemusí vždy znamenat kompletní výměnu všeho, co v něm je. Někdy stačí pár dobře mířených zásahů, aby vznikl prostor působící zcela novým dojmem.
Ingredience, ze kterých můžete vařit:
- původní materiály v dialogu s novými
- staré podlahy nově
- kouzlo industriálu pro interiér
Interiér je prostorem, ve kterém se různě prolínají materiály, tvary a barvy. Volba základních materiálů v interiéru stojí většinou v počátku jeho života, obvykle vychází z typu stavby a je ovlivněna funkčními hledisky. Své sehrají i naše představy o stylu zařízení, který podléhá momentálním trendům. Časem ale vše zestárne a dostaví se potřeba změn.
Podlahy, typ zdiva a oken většinou přežívají. Nejčastěji měníme nábytek a barvy. V začátku každé změny stojí však otazník nad tím, jak vhodně kombinovat nové materiály se stávajícími.
Dřevo na rozdíl od kamene nebo skla pochází z živých přírodnin. Mnozí z něj cítí jejich energii a sílu, a proto mu dávají ve svém interiéru přednost. Působí teple a útulně. Převažuje-li však v interiéru dřevo, je dobré prostor odlehčit. Například lesklým nebo matným světlým kovem, sklem, případně jedním či dvěma plastovými solitéry. Svítidla volíme spíše subtilnější a textilií raději méně.
Dlažba pro větší stabilitu
Keramika je klasickým materiálem zejména pro namáhané prostory. Rozmanitost dekorů a povrchů společně s možnostmi podlahového vytápění však staví dlažby vysoko na žebříček oblíbenosti materiálů prakticky kdekoliv v interiéru. Dlažba prostoru dodává na dojmu stability a rozlehlosti. Zútulnit se dá kusovými koberci, rohožemi nebo polštáři. Staré kamenné dlažby budou vypadat zajímavě vedle rozevlátých voálů na francouzských oknech. Záclony zásadně spouštíme až na zem, aby vynikl kontrast jemné tkaniny a hrubého povrchu dlažby.
Mnoho interiérů dodnes trápí staré linoleové podlahové krytiny. Můžeme je strhnout a beton, pokud je hladký a nedrolí se, opatřit lakem. Na ošetřenou podlahu můžeme položit i kusové koberce. Druhou možností je zakrýt linoleum celoplošnými koberci.
Máme-li v interiéru staré koberce, necháme je vyčistit a položíme na ně několik kusových koberců, nebo je nahradíme úplně jinou podlahovinou.
Obnažte stěny
Některé staré domy jsou postaveny z pálených cihel, které jsou zaštukovány omítkou. Očístíme-li stěnu od staré omítky až na cihlový základ, který vyspárujeme, získáme v původně nudném prostoru zajímavý prvek. S cihlou můžeme kombinovat dřevo, kámen, kov i sklo. Na takové stěně vypadají zajímavě velkoplošná plátna nebo černobílé fotografie.
Také okna dokáží majitele potrápit, pokud netěsní, jsou stará a nevzhledná a nelze je vyměnit. Dřevěné rámy se dají renovovat, kovové rámy očistit a natřít. Pokud nás však neuspokojuje jejich tvar, nejlepším řešením je zahalit je do záclon, pokud možno od stropu až k zemi. Průsvitné řídké záclony zakryjí, co nechceme vidět, a zároveň propustí dostatek navíc příjemně rozptýleného světla.
Rozlehlé industriální budovy, jakými jsou staré mlýny, továrničky nebo stodoly, vyžadují finančně nákladnější zásahy hlavně v podobě toalet a kuchyní. Není však nutné odstraňovat původní zdivo, podlahy či okna. Naopak. Jejich renovací zachováme prostoru jeho typický ráz. Tyto interiéry zařizujeme minimem nábytku, aby vynikl svobodný prostor. Členit jej můžeme textilními posuvnými panely, prosklenými příčkami nebo kovovými a dřevěnými příčkovými konstrukcemi, využitelnými jako úložný prostor.
Foto: Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.