Jak využít <span>tajemná zákoutí</span> starých domů

Relax
4. 2. 2009 12:01
Využít lze každý kout, niku nebo světlík.
Využít lze každý kout, niku nebo světlík.

Do úzké niky se hodí sochy nebo keramika.Staré domy v sobě ukrývají mnohá tajemství. My z nich můžeme vytěžit velmi zajímavé výhody pro náš moderní interér. Získáme tak nový prostor i jedinečnou atmosféru.

Ingredience, ze kterých můžete vařit:
-
niky, stěnové výstupky a světlíky
-
zákoutí hlubokých okenních špalet
-
skryté prostory v půdních konstrukcích

Každému interiéru sluší vzdušnost a lehkost. Moderní interiér dokonce s těmito vlastnostmi přímo počítá. Aby však bylo možné realizovat takové představy o prostoru, je zapotřebí si uvědomit vzájemný vztah mezi funkčností a estetickým pojetím.

Tam, kde je minimum nábytku a atmosféra interiéru se posouvá směrem k uměleckému zážitku, jsou někde skryté velkorysé úložné prostory, které na první pohled vlastně nikdo nevnímá. Takový komfort ale nemusí nabízet staré domy s dispozicemi, které nelze už nijak podstatně měnit. Proto je chytré využít každý kout, každou niku či světlík, které najdeme v útrobách stavebních konstrukcí.

Nika sluší i současnému interiéru.Nika je výklenek ve zdi, který lze využít jako zabudovaný úložný prostor. Pokud je tvar výklenku nepravidelný a vzhledově nezajímavý, můžeme jej zcela uzavřít a vytvořit tak novou hladkou linii. Pravděpodobně bude nutné připravit speciální dvířka na míru. Podle možností mohou být posuvná nebo klasická otočná. Jde o rozdílná řešení, z nichž každé má své výhody i nevýhody.

Otočná dvířka jsou k sobě vzájemně v jedné linii, ale vyžadují větší prostor k otevření. Posuvná dvířka většinou nezachovávají dokonalou linii, protože jsou k sobě vzájemně v rovině posunuté. Nevyžadují však žádný další prostor k otevření. Je možné spojit i obě výhody použitím speciálních výsuvných dvířek, které jsou při uzavření v jedné poloze. Jde o systém inline, u kterého však musíte počítat s vyššími náklady vzhledem ke složitosti kování.

Uzavřete ji

Výklenky mohou sloužit také jako knihovnička.Uzavřením niky získáte vzácný úložný prostor. Pokud mávšak nika pravidelný a zajímavý tvar, dá se využít jako knihovna nebo prostor k umístění plastiky. Instalací polic bez dřevěných bočnic přímo mezi stěny vznikne krásný čistý tvar. Jde sice o technologicky náročnější postup, výsledek však rozhodně stojí za to. Je-li výklenek příliš úzký nebo malý, můžete jej využít k umístění zajímavé sochy nebo exotické keramiky. Otevřenou niku je vhodné v každém případě nasvítit například stropním reflektorem.

V některých půdních prostorech se můžete setkat s různými výstupky, které jsou vytvořené vyčnívajícími konstrukčními prvky. Nemusíte je zakrývat, naopak, můžete je využít jako skvělé podstavce pro umístění plastik, keramiky, obrázků a jiných dekorací. Opět se vyplatí chytré a efektní nasvícení, které dá interiéru neopakovatelnou plasticitu.

Šikovné světlíky

V činžovních typech domů bývají v chodbách nebo v koupelnách k objevení světlíky, táhnoucí se všemi patry. Obvykle již nejsou v provozu a tak můžeme světlíková okna šikovně využít. Stejně jako niky je můžeme uzavřít například zrcadlem, za nímž je pak ukryt úložný prostor. Po náležité úpravě se dají upatřit policemi, v koupelně například skleněnými. Zajímavým řešením je pak jejich vnitřní nasvícení.

Niku v koupelně je možné využít jako poličku.Okna starých domů mají svoji zvláštní atmosféru. Bývají zajímavě členěná, obvykle s hlubokými parapety. Pokud poskytují i romantický výhled, máte vyhráno. Někdy je však lepší odpoutat pozornost od nelichotivého pohledu ven. Pak se zaměříme na vnitřní prostor okenních špalet a vytvoříme miniaturní svět uvnitř.

Na širší parapety i ostění můžeme umístit pokojové i řezané květiny, ale také zajímavé plastiky, fotky i obrázky. Čím menší je okno, tím drobnější předměty na něj můžeme uložit. Velká okna dotváříme raději střídmě a spíše většími dekoracemi. Vhodné jsou amfory, velké plastiky a třeba i technické vynálezy z dávné historie. Parapet okna, pokud je dost široký, může složit i jako odkladní prostor. Pak je ale nutné zachovat atmosféru a věci na okno ukládat s určitým záměrem. Klasickou dekorací na okenních parapetech je svíčka. Její umístění právě tady má svoji logiku - prostor se stane  lehce spirituálním, tajemným, s velmi útulným charakterem.

Pod střechou a s atmosférou

Okna starých domů mají svoji zvláštní atmosféru.Půda bývá obvykle velmi zajímavě členěným prostorem s trámovím, různými úrovněmi podlah a hluchými prostory pod šikminami. Všechny tyto prvky se dají dobře využít. Prostory, které by při rekonstrukci zůstali prázdné, mohou sloužit jako úložné buď zcela uzavřené, nebo naopak přiznané a vyžité jako knihovničky, umělé niky a výklenky pro dekorace. Podle charakteru interiéru se pak dá využít i trámoví, které se ošetří a nechá vyniknout ve své dřevěné kráse. Může tvořit rámy pro nové příčky nebo stylové pozadí pro drobné dekorace.

Foto: Profimedia

Další čtení

Zdeněk Troška: Co si myslí kritici, je mi zcela u…

Relax
25. 4. 2025
4/2025 INTERVIEW

Chat: Jak na správnou epilaci?

Relax
24. 4. 2025
ilustrační foto

Porno pravidelně sleduje polovina Čechů, ženy podstatně méně, ukázal průzkum

Relax
22. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ