Klání o podobu radnice a Clam-Gallasova paláce <span>má vítěze</span>
Relax
14. 10. 2009 16:49Vstup do Clam-Gallasova pláce.
Podle návrhu by také například pod Mariánským náměstím měly v budoucnu být podzemní garáže. Na vítězi soutěže, který získal 400 000 korun, se shodlo všech 12 porotců. "Ostatní návrhy byly o třídu horší, proto jsme ani neudělili druhou cenu," uvedl Richter. Porota u šesti soutěžících hodnotila celkové architektonicko-urbanistické řešení ve vztahu k širšímu okolí, náročnost realizace, řešení budoucího provozu objektů i koncept urbanisticko historický. Na rekonstrukci Clam-Gallasova paláce v letech 2010 až 2013 hlavní město počítá se 450 miliony korun, řekl Richter. Podle architekta Petra Malinského, který na projektu rekonstrukce pracoval, v paláci byly do roku 1945 byty a bydleli tu Gallasovi. Po válce tu sídlil Archiv hlavního města Prahy, který se ale v minulých letech odstěhoval. "Je to jedna z nejkrásnějších architektonik, jaké se v Praze nacházejí," řekl Malinský o barokní stavbě z přelomu 17. a 18. století.
ČTĚTE TAKÉ: Po stopách barokního architekta Fischera z Erlachu
Rekonstrukce by měla napravit nevhodné stavební a technické zásahy minulých let. Restaurovat by se měly interiéry se vzácnou štukovou výzdobou a freskovými malbami. Pak by měl být palác zpřístupněn veřejnosti. Historické nádvoří by mělo být propojeno s Husovou ulicí. Přestavba Nové radnice vyjde město asi na 200 milionů korun, práce na ní by měly skončit v roce 2011.
Klenot otevřou panoramatické výtahy
Budova ze začátku 20. století fungovala původně jako berní úřad. Cílem úprav je otevřít budovu více na Mariánské náměstí. Sloužit by k tomu měly například panoramatické výtahy. Ve foyeru budovy by mělo být informační centrum a stálá výstava pro prezentaci města.
Na kolik vyjdou úpravy Mariánského náměstí, záleží od výsledků archeologického průzkumu. Jeho úpravy by z něj měly udělat reprezentativní plochu města. Měla by tu vzniknout třípodlažní podzemní garáž pro 140 aut s vjezdem v Platnéřské ulici. Průjezd v obou směrech by měl zůstat zachován.
Na náměstí návrh počítá s historickou dlažbou s tím, že na místě, kde kdysi stál gotický kostel Panny Marie na Louži, by se po dešti nějakou dobu držela voda. Na louži se kdysi říkalo celému prostoru, tvořily se zde louže zejména po povodních, protože náměstíčko mělo tehdy sklon od řeky a bylo níže položeno.Náměstí by po rekonstrukci měly osvětlovat historické plynové lucerny s kandelábry uprostřed, po jeho obvodě by měly stát lavičky.
Foto: www.wikipedia.org, Profimedia
Autor: ČTK