Středočeský kraj představí na světové výstavě Expo 2010 instalaci z křišťálu a barevného skla, jejíž motiv vychází unikátní miniatury z 15. století znázorňující těžbu stříbra v Kutné Hoře. Středověkou knižní malbu Středočeská galerie vydražila loni v Londýně za téměř 18 milionů korun.
V českém pavilonu na výstavě v Šanghaji bude nově vytvořený skleněný objekt vysoký 150 centimetrů a vážící 80 kilogramů vystaven od 12. do 21. července. Jeho autorem je Antonín Manto Mrnka, představil ho dnes v Praze.
ČTĚTE TAKÉ: Nádobí ze záhrobí
Ve sklárnách v Lindavě u Nového Boru spolupracoval umělec s týmem Jiřího Pačinky. Artefakt s názvem "Pocta iluminaci aneb dolování a zpracování stříbra v Kutné Hoře" oslavuje jak středočeskou historii, tak bude reprezentovat i sklářství, tradiční české řemeslo. Umělecké dílo se skládá z deseti samostatných kusů, které byly pospojovány dohromady.
"Středověk mě vždy přitahoval, jakmile jsem se dozvěděl o iluminaci Dolování stříbra v Kutné Hoře, nepřetržitě jsem přemýšlel nad tím, jak tento abstraktní výjev převést do skla," řekl dnes novinářům autor skleněného výtvoru, jehož výroba stála kolem 120 000 korun.
Antonín Manto Mrnka pobývá většinu svého času v ateliéru v Tuchoměřicích, kde se již několik let zabývá výrobou uměleckých předmětů ze skla, litiny, dřeva a porcelánu. Jeho díly byli mimo jiné obdarováni papež Benedikt XVI. či americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová.
Světová výstava Expo 2010 začne příští sobotu 1. května. Česká republika se na ní představí s expozicí Urbanizovaná krajina, na což vláda vyčlenila kolem půl miliardy korun. Pavilon má zemi představit jako moderní stát třetího tisíciletí na křižovatce kultur, národů a nápadů. Interiér bude jakýmsi fiktivním městem plným technologických zážitků, designových překvapení a prožitků. V pavilonu je vše víceméně hotovo; při zkušebním dni ho navštívilo kolem 30 000 lidí.
Foto: ČTK