Částky, za které se snaží majitelé v Česku udat byty, se přestaly zmenšovat, poprvé za 12 měsíců. Od letošního července do září ve srovnání s předchozím čtvrtletím dokonce mírně povyrostly. Výjimkou byla pouze česká metropole. Vyplývá to z výsledků, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad.
Zatímco v regionech mimo Prahu poskočily nabídkové ceny bytů vzhůru o 2,1 procenta, v hlavním městě naopak spadly ještě o 1,4 procenta. Za celou republiku činil nárůst nabídkových cen celkem půl procenta."Ceny nemovitostí se po poklesu v průběhu posledních zhruba 12 měsíců již víceméně stabilizovaly a na trh se postupně začínají vracet kupující, kteří nákupy doposud odkládali v očekávání dalšího poklesu," řekl analytik mezinárodní poradenské společnosti King Sturge Ondřej Novotný.
ČTĚTE TAKÉ: Nové byty na ústupu. Lidé raději nafukují již postavené
Průměrný byt v roce 2008? Rychle postavený mrňous
Fakt, že prodávající zkouší tlačit ceny bytů směrem vzhůru, ještě neznamená, že na ni kupující uslyší a byt za vyšší cenu skutečně koupí. Podle realitních kanceláří i odborníků na trh s nemovitostmi prodejní ceny spíše klesají. Důvod? Zájemci o bydlení na změny na realitním trhu příliš nereagují a stále požadují slevy.
"Situace je více méně stále stejná. Když jde byt do inzerce, lidé obvykle cenu trochu nasadí, aby se po slevě dostali na částku, která jim bude vyhovovat," tvrdí makléřka Helena Vysušilová z pražské pobočky realitní kanceláře Kadlec. Pokud není byt vyloženě hezký a na dobrém místě, kupec se podle ní zpravidla nenajde. "Majitelé musejí po dvou až třech měsících sumu snížit."
"Jedno čtvrtletí je málo pro konstatování, že ceny již dosáhly dna a nyní půjdou nahoru. Výsledky ze třetího čtvrtletí pouze potvrzují stagnaci trhu," poznamenal Michal Hrnčíř z realitního týmu advokátní kanceláře Ambruz & Dark. Další vývoj cen bude podle něj záviset na dopadech krize na domácnosti, jejich schopnosti získat hypotéky a naopak na ochotě bank hypoteční úvěry poskytovat a financovat nové developerské projekty.
Opatrný je v dalších výhledech také analytik King Sturge. "Pro příští rok očekáváme spíše stagnaci cen, případně její mírnou korekci směrem nahoru v řádu nula až pět procent. Postupný růst cen rezidenčních nemovitostí by mohl nastat až od roku 2011, ovšem již ne takovým tempem, jak tomu bylo v předešlých třech letech," uvedl Ondřej Novotný.
ČTĚTE TAKÉ: Bydlení zářící novotou? Nejvíc lákají 2+kk a 3+kk
Přestože byty už nezlevňují tolik jako v první polovině roku, změnil se na trhu podle Petra Diblíka z Lexxusu poměr sil mezi kupujícími a prodávajícími. Zájemci o bydlení prý proti srovnatelnému období loňského roku získali možnost při nákupu bytu uspořit na slevách statisíce až miliony korun. "Nesmlouvavý přístup developerů ke klientům je pryč a většina je, ve snaze neztratit ani jednoho zájemce, ochotná k oboustranně výhodné dohodě," uzavřel realitní odborník.
Foto: Lucie Pařízková, Jan Schejbal
Nabídkové ceny bytů v Česku? <span>Už prý neklesají</span>
Relax
21. 10. 2009 12:05Majitelé se snaží udat byty za vyšší ceny, kupující zatím neslyší.
Autor: Lenka Krejcarová, ČTK