Nejdražší město? Podle Forbesu Luanda
04.01.2010 11:45
Zaprášené chatrče v sousedství zbrusu nových výškových budov, nablýskané džípy křížící cestu prastarým skútrům - Luanda, hlavní město chudé země a podle časopisu Forbes nejdražší město na světě, si na nedostatek protikladů nemusí stěžovat.
"Cizinci se nás pořád ptají 'Ale jak můžete vyžít?' No prostě žijeme. Děláme, co můžeme," řekl agentuře AFP fatalisticky student třetího ročníku medicíny Renaldo. Co taky jiného? Tady se cena základního pojedení blíží 40 dolarům a nájemné v centru města může být až 15 000, zatímco 70 procent Angolanů žije za dva dolary na den.
Luanda, postavená pro 500 000 lidí a obývaná dnes pěti miliony, je podle Forbesu nejdražší město na světě pro zahraniční pracovníky. Souvisí to s angolskou ropnou manou. Po ukončení občanské války v roce 2002 sem zahraniční společnosti "přivedly masy svých zaměstnanců a nehleděly na výdaje", říká údržbář Marco, který se vrátil do své vlasti po pěti letech v zahraničí. "Od té doby ceny nepřestaly stoupat," stěžuje si.
V kostce tak prezentuje prokletí, které černé zlato znamenalo pro některé země, včetně třeba Nigerie. Minimální mzda, která dělá v přepočtu asi 200 dolarů, se podobným způsobem nezvýšila. Vzhledem k růstu cen mají lidé jen jednu cestu: tísnit se v barákových koloniích, které vyrostly skoro všude, od mořského pobřeží až po okolní pahorky přes střed města, kterému vévodí obrovský památník prvního prezidenta Agostinha Neta.
"Ve favelách se aspoň dají koupit potraviny za dostupnou cenu. Ale není tam ani elektřina ani voda," říká Mário. Ušetřeny nejsou ani střední vrstvy. U barákových kolonií ráno "klidně můžete vidět lidi v oblecích, jak jdou do práce. Ale jejich platy nestačí," říká nezávislý ekonomický poradce Olivier de Quelen. A místa nejsou. Ti největší dobrodruzi se v obrovských zácpách odvažují mezi automobily a snaží se řidičům prodat všecko možné.
"Tato země je katastrofa. To není život," říká osmadvacetiletý elektrikář a otec tří dětí Cunha, který trpělivě čeká několik hodin ve frontě na benzin do svého generátoru elektřiny. Ale bída není v Luandě všude. Tu a tam stojí impozantní, panensky bílé domy a v jednom obchodním středisku se usadily luxusní butiky. Ve čtvrti Talatona, přezdívané "nová Luanda", byl právě otevřen majestátní hotel s mramorovými podlahami a nádhernými lustry.
Foto: ČTK/AP, archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.