Události roku 2008 ve světě architektury a designu
27.12.2008 13:02 Původní zpráva
Betonový krystal vetknutý do svahu v Černošicích, pivovar proměněný za 1,5 miliardy v krajský úřad, dřevěná rozhledna se špicí řešenou podobně jako stěžně plachetnic či definitivní tečka za letenskou chobotnicí. I tak vypadal rok 2008 v české architektuře.
Provokace podle pravítka i bydlení s korunou
Nezvyklé bydlení pro čtyřčlennou rodinu na mini základně o pětadvaceti metrech čtverečních - vykonzolovaný krystal od ateliéru KSA - bodovalo u odborníků z řad architektů. Dům, v Černošicích nabízí kromě neokoukaného vizuálu flexibilní interiér a výhled na Berounku. Tuhou skořápku z betonu a železa uvnitř doplňují posuvné stěny ze dřeva, takže je možné místnosti podle potřeby spojovat nebo rozdělovat. Rodina má k dispozici i poslechovou místnost, kruhový bazén a střešní zahradu s popínavými rostlinami. Až zeleň povyroste, ukryje šedavý povrch domu pod elegantním přírodním kobercem. Atypické bydlení od Jána Studeného a Martina Vojty získalo Národní cenu za architekturu v kategorii rodinný dům (oceněn byl také dům EggO a přestavba sila na rodinný dům v Olomouci).
Další zajímavostí z téže soutěže je terasovité obydlí, jež zdobí koruna z měděných kazet. Bytový dům v Košířích, který nahradil rozestavěný nevyhovující dvojdomek, ke němuž se majitelé dostávali lanovkou, vybojoval Národní cenu za architekturu v kategorii novostavba. Extravagantní stavbu s trojicí běžných bytů a jedním mezonetem, jenž zabírají celkovou užitnou plochu 670 m2, Navrhli architekti z ateliéru HCA - Hnilička Císler Architekti.
Dům se skládá ze dvou částí: soklu z černého probarveného betonu, který koresponduje s černí břidlicové skály pod domem, a horního dílu opláštěného mědí. Skládací okenice jsou vyrobeny ze stejného materiálu jako pevné kazety, takže při zavření dokonale splynou s fasádou. Kromě horního patra se nacházejí i na zbytku domu a navozují tak dojem jednoty.
ČTĚTE TAKÉ: Nejlepší stavba podle architektů? Centrála v Radlicích
Divá Bára podruhé
Pět dní místo avizovaných padesáti let, tak dlouho zdobila vrcholek Čertovy skalky u Chrudimi rozhledna Bára od architekta Martina Rajniše. Originální dřevostavbu za milion šest set tisíc korun neponičili vandalové, ale vichřice, která se koncem června prohnala republikou. Větrné řádění s devatenáct metrů vysokou novostavbou nemělo slitování: z poloviny konstrukce spadlo dřevo...
I přes značné poškození turistické atrakce, fanoušci výhledů o nápaditou architekturu sbitou z modřínového a bukového dřeva nepřijdou. Kolos ve tvaru trojbokého jehlanu, kde fošny konstrukce na sobě držely vlastní vahou, by se vzkříšení měl dočkat už na jaře. Druhý pokus nazvaný Bára 2 se prý vzhledem příliš lišit nebude. Přibudou hlavně zabezpečovací prvky. Například špice prý bude řešena podobně jako stěžně plachetnic. Nová rozhledna by tak mohla vydržet poryv větru i o síle 150 kilometrů za hodinu.
ČTĚTE TAKÉ: Rozhledna Bára se vrátí. Vylepšená a odolnější
Pětka s nápadem
Luxusní „noclehárna" pro sportovce s hospodou z udusané hlíny, dálniční most na míru krajině, zemský archiv v hi-tech kabátě, miliardová přestavba pivovaru na krajský úřad a bytový komplex, který šetří energii. Tak vypadá pětice objektů, které se letos honosí titulem nejlepší Stavba roku. Rekreační a sportovní komplex Park Holiday od ateliéru Petr Suske - SEA Architekt ocenila odborná porota jako hotelovou vlaštovku nového typu. Kromě použití přírodních stavebních materiálů se může pochlubit také zajímavě pojatým interiérem. Jsou zde třeba dva historické rotopedy vyrábějící elektrický proud a uvádějící do pohybu figuranty zavěšené pod stropem vstupní haly.
ČTETE TAKÉ: Stavba roku 2008: hotel, most i opravený pivovar
Stopka pro blob, akvárko i stadion
Mnoho povyku s nulovým výsledkem, tak by se dalo shrnout několikaměsíční dohadování ohledně podoby Národní knihovny i jejího umístění. Pro blob architekta Jana Kaplického, který vyhrál v březnu 2007 mezinárodní soutěž a aspiroval na to stát se novou dominantou Prahy, na Letné není místo. Po možnosti, že by v inovativní architektuře nalezl nový domov mamutí fond historické i novodobé literatury čítající více něž šest milionů dokumentů, se musel poroučet i ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek. Podobný osud jako „hlavonožce" potkal také podmořské akvárium, které mělo zaujmout místo v podzemí bývalého Stalinova památníku, a přestavbu fotbalového stadionu. Letenská pláň moderní architektuře nepřeje.
ČTĚTE TAKÉ: Co s blobem? Všichni mlčí, Kaplický dostane 4 miliony
Stavebnice do města
Národní cenu za studentský design 2008 vybojoval inovativní ocelový mobiliář do města od Romana Vrtišky z Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Výhodou designové vychytávky z osmimilimetrové oceli je variabilní využití nezadlážděných ploch u stromů, stožárů a tyčí na ulici. Pochozí rošt, na který lze pomocí kolíků upevnit různé doplňky, může sloužit nejen jako lavička, ale také jako stojan na kola či zábradlí. Variabilní je také tvar, může být kulatý nebo hranatý, a počet sedátek.
ČTĚTE TAKÉ: Designové vavříny pro městskou stavebnici
Vila bez hranic
Nový domov 2008? Jednopodlažní vila bez bariér v Nespekách od architektů Ladislava Lábuse a Marka Nábělka. Sympatie poroty si malý dům, který vyvolává pocit, že jste na zahradě, i když sedíte v pohodlí obývacího pokoje, získal vyváženým a kultivovaným řešením. Odborníci ocenili zejména vizuální a materiálové propojení interiéru objektu s přilehlou zahradou. Celkový dojem otevřenosti ještě umocňuje výrazné prosklení bez rámů na jižní straně stavby, a prosté a účelné rozvržení prostoru. Navzdory obřím proskleným plochám se majitelka o své soukromí bát nemusí - dům je ponořen hluboko v zahradě a obklopují ho vzrostlé stromy.
ČTĚTE TAKÉ: Vavříny pro vilu v Nespekách
Foto: www.stavbaroku.cz, Nový domov 2008, Design Cabinet CZ, archiv Martina Rajniše, Česká architektura 2006 - 2007, www.archiweb.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.