Veletrh Antique představuje špičky designu 20. století
14.05.2010 11:03
Unikátní kolekce briliantových šperků, skla, obrazů a nábytku z první poloviny 20. století a umělecké předměty z Asie vzbuzují největší zájem návštěvníků veletrhu starožitností Antique.
Přehlídku ode dneška do neděle hostí historické prostory pražské Novoměstské radnice, kam se veletrh přestěhoval z tradičního dějiště ve výstavní síni Mánes. "Návštěvnost je mnohem vyšší než jsme očekávali. Také úroveň vystavených předmětů, zastupujících umělecké slohy od renesance, baroka až po secesi a art deco, je o stupeň lepší než na předchozích ročnících veletrhu," řekla ČTK prezidentka pořádající Asociace starožitníků Simona Šustková.
ČTĚTE TAKÉ: Jak proměnit Prahu k lepšímu? DOX vystavuje návrhy
Ukázky skla, nábytku a obrazů z dílen známých středoevropských designérů první třetiny 20. století přivezl do Novoměstské radnice starožitník Michal Jankovský. Velkou pozornost návštěvníků poutala pětadvacetidílná kolekce secesního skla ze sklárny Klášterský Mlýn Lötz.
"V desátých a dvacátých letech 20. století tato sklárna dominovala nad evropskou i světovou konkurencí," uvedl Jankovský. Zastoupení zde mají také práce špičky evropského návrhářství 20. století, jako jsou Koloman Moser nebo Josef Hoffmann.
Ceny vystavených secesních váz, sklenic a svícnů se pohybují v rozmezí od 30.000 až 60.000 korun. Oblíbené jsou především u zákazníků mladší generace. "Tyto kousky se velmi dobře uplatní i v moderním interiéru, protože jejich design je skutečně nadčasový," uvedl pražský obchodník se starým uměním.
K největším lákadlům patří i sedm briliantových šperků z první poloviny 20. století, které nabízí aukční dům Meissner Neumann. Zájem přitahuje především prsten z bílého zlata s briliantem o váze 3,06 karátu v ceně 750 tisíc korun. Jedinečnou ukázkou šperkařské práce je i brož se 192 brilianty původem z Francie. Její cena dosahuje 220 tisíc korun.
ČTĚTE TAKÉ: Skvosty divadelní architektury se představují v Praze
Nejdražším předmětem vystavovaným na veletrhu je obraz německého malíře Oskara Rexe s názvem Golgota. Dílo zastupující vrcholnou secesní symboliku vzniklo kolem roku 1910 a případný kupec za něj zaplatí 2,5 milionu korun. "Obraz je velmi realisticky pojatý, takže divák může vidět i psy lízající Kristovu krev a zástup stovek lidí," řekl Petr Kobert, majitel starožitnictví a aukčního domu AAA. Golgota byla tři roky vystavená v olomoucké galerii, které se nepodařilo získat peníze na její zakoupení.
Antique se zaměřil také na umění asijských a mimoevropských kultur, které zde nabízí Galerie a aukční dům Arcimboldo. Zajímavostí je například 45 centimetrů vysoká bronzová soška sedícího Buddhy vyrobená v Thajsku koncem 15. století.
Její vyvolávací cena je 220.000 korun. Ze stejné země pochází i bronzový chrámový zvon, dochovaný i se zbytky původní polychromie. Práce ze 17. století jde do aukce s vyvolávací cenou 240 tisíc Kč.
"Zvon v podobné kvalitě není ve sbírkách žádného českého muzea," uvedl majitel společnosti Arcimboldo Oldřich Hejtmánek. Unikátní je také japonská portrétní plastika sedícího šlechtice z konce 16. století. Dobře zachovaná dřevěná soška se nabízí za 120 tisíc korun.
Japonské umění zastupují i dva dřevořezy s erotickými motivy pocházející z konce 18. století. "Jedná se o takzvané knihy pod polštář, které údajně dostávali novomanželé jako svatební dar, aby věděli, jak si počínat o svatební noci," informoval Hejtmánek. Do dražby jdou za vyvolávací cenu 30.000 korun.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.