Renesanční zámek ve Šluknově ožil pohádkou. Jeho návštěvníci se mohou přenést do světa seriálu Václava Vorlíčka a Miloše Macourka Arabela a Arabela se vrací. V rekonstruovaných sálech lidé uvidí na padesát kostýmů Theodora Pištěka, kouzelné předměty i korunovační klenoty.
Velkou vzácností je ve vitríně schovaný zázračný prsten. Je to jediný zachovaný exemplář, ústřední kámen je imitací modrého safíru, zdobí jej ornamenty, které vytvářejí podobu kytičky. Vedle prstenu leží křišťálová koule, kouzelný zvoneček a měšec či zázračný cestovní plášť.
Tak velkou a významnou výstavu zámek na Děčínsku v novodobé historii podle starostky Evy Džumanové ještě nezažil. "Určitě je významná svým rozsahem a tím, že je vlastně pro všechny generace," říká vedoucí odboru kultury šluknovské radnice Jan Dvořák. Přilákat by mohla návštěvníky ze širokého okolí i sousedního Německa.
Autorská výstava Petra Lukase, Jana Marouška a Viktorie Knotkové využívá momentálně dostupné kostýmy a rekvizity zapůjčené ze skladů České televize. Zaujme i vybavení domácnosti Mayerových z konce 70. let.
Arabela vznikla na objednávku západoněmecké stanice WDR v Kolíně nad Rýnem a nakonec měla dvě série - celkem 39 dílů. V prvních 13 epizodách z roku 1979 ztvárnila hlavní úlohu tehdy devatenáctiletá Slovenka Jana Nagyová. Do češtiny ji nadabovala Libuše Šafránková, se kterou Vorlíček na princeznu původně počítal. V roce 1993 se pak vysílala další, už méně úspěšná série Arabela se vrací, v níž si titulní roli zahrála mladší sestra Šafránkové - Miroslava.
Výstava je na zámku ve Šluknově otevřena do 26. dubna, a to denně od 9 do 17 hodin, brána objektu se nezavírá ani v pondělí. Dospělí zaplatí za vstup 50 a děti 30 korun.
Loutky v Prachaticích a památné stromy v Praze
V Prachaticích probíhá výstava věnovaná dějinám českého loutkářství. Ukazuje práci nejstarších loutkářů, rodinných a spolkových divadel i současných profesionálních scén. K vidění jsou tu mimo jiné loutky vyrobené podle předloh Mikoláše Alše a Jiřího Trnky. Přímo v expozici také návštěvníci mohou zhlédnout slavné inscenace loutkových her v historických divadélkách.
V Praze pak v botanické zahradě v Troji začne výstava o památných stromech jako turistické atrakci hlavního města.