Tradiční jarní městská slavnost v rakouském Linci bude příští rok v květnu věnována Jihočeskému kraji. V centru města představí kraj svou gastronomii, řemesla, podniky, cestovní ruch, umění a kulturu. Očekávaná návštěvnost slavností, které se uskuteční od 16. do 18. května, je asi 300 tisíc lidí. Odhadované náklady jsou sedm až deset milionů korun.
Na čtyřech místech centra nabídne kraj kuchařské show, řemesla, folklor, repliky historického skla, rytířské souboje, hudbu, hračky, aktivity pro děti, keramiku i pouliční umělce. Zapojí se Budvar i minipivovary. Na hlavním náměstí bude program Jihočeská vesnice zaměřená na jídlo, řemesla a folklor. Na náměstí Martina Luthera zacílí kraj program na mladší generaci, součástí bude hrací zóna. Zapojí se osmdesát až sto účastníků.
Jihočeská centrála cestovního ruchu očekává, že v turistické sezoně 2019 stoupne díky této akci návštěvnost jižních Čech o deset procent. Ředitel centrály Jaromír Polášek řekl, že Rakušané jsou patrioti a raději se ubytují u hranic v Rakousku a do Česka vyrážejí jen na jednodenní výlety.
"Hlavní příčinou je zřejmě někdejší železná opona, která jižní Čechy od horního Rakouska oddělila na celá desetiletí. Rakušané tak nevědí, co je u nás čeká. A tak jim to musíme ukázat. Jak jihočeskou vesnici a přírodu, tak dobré jídlo a pití. Horní Rakousko je jeden klíčových trhů pro cestovní ruch," řekl Polášek.
Linec má 198 tisíc obyvatel, dalších 108 tisíc lidí do města denně dojíždí. V celé aglomeraci žije čtvrt milionu lidí. "Například Landstraße je druhou nejnavštěvovanější obchodní třídou v Rakousku. Ve dnech, kdy není žádná akce, ji týdně navštíví kolem 200 tisíc lidí, při velkých akcích ještě daleko víc," řekl Werner Prödl, předseda sdružení Linzer City Ring.
Pro Budvar je Rakousko podle mluvčího pivovaru Petra Samce tradiční zemí, kam pivo vyváží již od dob císařství. Budvar vznikl v roce 1895 a rok poté začal pivo zkušebně prodávat ve Vídni. "A protože se tam našemu pivu dařilo, v roce 1901 si pivovar postavil ve Vídni vlastní prodejní sklad. Cítíme tam velký obchodní potenciál," řekl Samec. Z českého piva prodaného v Rakousku je podíl Budvaru přes 50 procent.
Turisté z Rakouska jsou v počtu přenocování na jihu Čech na šesté až sedmé příčce, loni se jich zde ubytovalo 39 610. V Jihočeském kraji se v letošním druhém čtvrtletí ubytovalo podle statistiků 424 402 turistů, o deset procent více než loni za stejné období. Za prvních šest měsíců přijelo na jih Čech 658 440 turistů, meziročně téměř o 12 procent víc. Nejvíc jich je z Číny, následují lidé z Tchaj-wanu, třetí jsou Němci.