Kvalita vody je před prodlouženým víkendem ve většině přírodních koupališť dobrá. Jen v několika málo nádržích jsou zdraví škodlivé sinice či naplavené dřeviny, vyplývá z aktuálních informací hygieniků. Oblačné počasí s teplotami do 25 stupňů Celsia v posledních dnech láká ale spíše na výlety než k vodě.
Kvůli hojnému výskytu řas a sinic nedoporučují hygienici koupání v přírodním koupališti Hnačov na Klatovsku. V Jihočeském kraji pak na pláži u tábořiště Vojníkov v nádrži Orlík, kde podle posledního měření z 1. července znečištění vody dosáhlo čtvrtého, tedy druhého nejhoršího, stupně. Tamní voda prý představuje zdravotní riziko, koupání nelze doporučit zejména citlivým jedincům.
Na Vysočině platí od minulého týdne zákaz koupání v polenském rybníku Peklo kvůli zvýšenému výskytu sinic a chlorofylu. Nyní hygienici zakázali koupání také v rybníku Kachlička na Havlíčkobrodsku.
V Libereckém kraji má nevyhovující vodu od začátku sezony jen koupaliště v Chrastavě. A během sezony se to nezmění. Obec se však brání, že jejich voda je kvalitní a za vším je špatná vyhláška ministerstva zdravotnictví, která neposuzuje jen aktuální kvalitu vody, ale stav v předchozích letech. "I kdybychom tam teď napustili pitnou vodu, tak bude u nás uvedeno, že voda není vhodná ke koupání," řekl již dříve správce Miloš Laksar.
Jen mírně sníženou kvalitu má voda v Brněnské přehradě. Po deštích minulého týdne jsou u některých břehů naplavené dřeviny, voda je mírně zakalená. Zdraví ale koupání v přehradě neohrozí.
Zhoršená situace na Slapech a Orlíku
Zhoršená situace přetrvává i na vodních nádržích Slapy a Orlík, kde platí třetí stupeň znečištění vody. Neměli by se tam koupat alergici, těhotné ženy nebo malé děti. Ostatní lidé by se pak měli po koupání důkladně osprchovat pitnou vodou. To samé doporučují také hygienici po koupání v lesní plovárně Sejfy u Mladých Buků na Trutnovsku.
O kvalitě vody se mohou lidé dozvědět například z tabulí, které jsou přímo na plážích, nebo z internetových stránek hygienických stanic. Kvalitu vody lze posoudit také okem, pokud není voda zakalená, nezapáchá a v jejím okolí se nepovalují odpadky či leklé ryby, potom bude zřejmě vhodná ke koupání.
Hygienici se při kontrolách zaměřují na přírodní koupaliště, která využívá ke koupání větší počet lidí a která ministerstvo zdravotnictví vyhláškou zařadilo na seznam sledovaných míst. V celé republice je jich zhruba 130.
Koupaní s riziky. Orlík, Slapy, Peklo, Chrastava, Hnačov...
Relax
4. 7. 2013 16:37
Voda v přírodních koupalištích je převážně dobrá.
Autor: ČTK Foto: ČTK