Hygienici zakázali koupání v dalším přírodním koupališti - v Hamerském jezeře na Českolipsku. Důvodem jsou přemnožené toxické sinice a vodní květ, který pokrývá hladinu přírodního koupaliště v oblíbené rekreační oblasti Hamr na Jezeře. V mnoha dalších přírodních koupalištích v Česku je stále vhodná voda ke koupaní, v některých se ale postupujícími prázdninami její kvalita zhoršuje.
Poslední rozbory ukázaly zhoršení kvality vody v Máchově jezeře a na koupališti v Zákupech. Měli by se jim vyhnout alergici a citliví lidé, ostatním radí hygienici se po koupání osprchovat čistou vodou.
Koupání zakázali hygienici už u autokempu na nádrži Rozkoš u České Skalice na Náchodsku, v přehradě Skalka u Chebu a v rybníku Peklo v Polné na Jihlavsku. Kvůli přemnožení sinic nedoporučují koupání například ani v Komárovském rybníku na Mladoboleslavsku. Aktuální údaje mohou lidé zjistit na webových stránkách hygieniků.
Problémy hlásí i Orlík
Výrazně se zhoršila i voda v Heřmanicích u Jablonného v Podještědí na Liberecku, provozovatel ji proto vypustil. V Orlíku na pláži Vojníkov by se lidé neměli podle hygieniků raději vůbec koupat, voda tam totiž dlouhodobě neodpovídá normám. Po pobytu ve vodě v Horní Plané, v Lipně nad Vltavou, na Orlíku na pláži Radava a u veřejného tábořiště Podolsko by se těhotné, děti, alergici a osoby s chronickými onemocněními měli raději osprchovat.
V Ústeckém kraji má problémy s čistotou vody jezero Chmelař na Litoměřicku, kde by se lidé měli vyvarovat i náhodnému požití vody. Kvůli sinicím je horší voda i ve Varvažově na Ústecku. Naopak v Chabařovicích se čistota vody zlepšila. V Královéhradeckém kraji hygienici zjistili horší kvalitu vody v Oborském rybníku v Jinolicích, na koupalištích Dachova, Dolce a Ostružno.
Mírně se zhoršila i kvalita vody v některých koupalištích Karlovarském kraji. Vedle přehrady Skalce, kde platí kvůli vysokým koncentracím sinic zákaz koupání, špatně dopadlo i koupaliště Rolava a Velký Rybník na Karlovarsku. Hygienici tam hodnotí vodu jako nevhodnou ke koupání.
Na Vysočině by se vedle rybníku Peklo měli lidé vyhnout i Kachličce na Havlíčkobrodsku, kde je vysoký počet sinic. Podobně jsou na tom rybníky Pávovský a Okrouhlík na Jihlavsku. Zhoršenou jakost vody hlásí hygienici v Malé a Velké přehradě na Pelhřimovsku a v rybníku Řeka na Havlíčkobrodsku.
Plzeňsko je na tom dobře
Ve Středočeském kraji by se citliví jedinci neměli koupat ani v Županovicích u Slapské přehrady. Zhoršené smyslově postižitelné vlastnosti vody jsou i na koupališti Popovice na Berounsku, písníku v Bakově nad Jizerou, koupališti v Obecnici a Novém rybníku na Příbramsku a v Podskalí u vltavské přehrady Orlík.
Naopak v koupalištích v Plzeňském kraji se voda zhoršila jen místy. Citlivějším lidem by mohlo působit problémy snad jen koupání na Klatovsku v rybnících Hnačov a Valcha a v Plané na Tachovsku. Špatné podmínky panují tradičně v nádrži České údolí u Plzně. Podle Povodí Vltavy je tam ve vysoké množství chlorofylu.
ČTĚTE TAKÉ: Balt ovládly sinice. Rujána odolává.
V posledních dnech se rozmnožily sinice i v nádrži Brušperk na Frýdecko-Místecku a Bohušovském rybníku na Bruntálsku. Hygienici tam proto koupání nedoporučují. Naopak se zlepšila situace v Žermanické přehradě na Frýdecko-Místecku, přesto pro citlivé lidi může být koupání v nádrži nadále rizikové. Stejná doporučení podle hygieniků platí i pro vodní nádrže Olešná a Baška na Frýdecko-Místecku.
Výrazně se zlepšila voda v Bystřičce na Vsetínsku, kde proto hygienici opět povolili koupání. Naopak citlivější jedinci by se měli mít na pozoru v luhačovické přehradě a ve štěrkovišti v Novém Hrozenkově na Vsetínsku, kde je vyšší výskyt sinic. Opatrní by měli být lidé i při koupání v Pahrbku, slepém rameni řeky Moravy u Napajedel.
Náhle se zlepšila i voda na Brněnské přehradě. Zásahy, které při jejím čištění naplánovali vodohospodáři, tak zřejmě zabraly. Nadále dobrá kvalita vody je v přehradách a rybnících v Pardubickém a Olomouckém kraji.
ČTĚTE TAKÉ: Do Chorvatska letos míří o desetitisíce víc Čechů než loni
Foto: www.profimedia.cz, ČTK