V katalogu božská pláž, v realitě špinavé moře a písek posetý odpadky. Vyberte si opravdu čistou pláž, ještě než odjedete na dovolenou. Pomoci můžou modré vlajky.
Celosvětový systém modrých vlajek, původním názvem Blue Flag System, srovnává pláže podle základních čtyř kritérií: čistoty vody, úrovně bezpečnosti a služeb, péče o životní prostředí a kvality enviromentální výchovy a informací.
Aby pláž získala "modrou vlajku", musí být nejen uklizená, s přístupem k pitné vodě, dostatkem odpadkových košů a toalet s adekvátním odpadním systémem, ale také musí nabízet nejméně pět ekologických programů. Pokud je v okolí korálový útes, musejí provozovatelé pláže se sledovat jeho stav, další povinností je zajistit na pláž trvale udržitelnou dopravu či nechávat vyplavené mořské řasy zetlít přímo na pláži. "Čistá pláž" má mít dopředu také plán pro případ zamoření.
Podobně jako pláže se hodnotí i přístavy. Existuje dokonce i varianta modrých vlajek pro vlastníky lodí, respektive jakýsi manuál námořní slušnosti. Kdo ho podepíše, zaváže se, že nebude do vody vhazovat odpadky, vypouštět toaletu blízko pobřeží, chytat ryby nepřípustnými metodami a nebo že bude loď natírat jen přírodě přítelskými nátěry.
Pilotní Blue Flag system vznikl před třiadvaceti lety ve Francii, při oficiálním zahájení projektu o dva roky později (v roce 1987) už modré vlajky získlalo 244 pláží and 208 přístavů deseti zemí světa.
Kde je opravdu čisto?
Pro sezonu 2008/2009 je oficálně čistých přes 3300 pláží a přístavů ve 36 zemích. Seznam čistých pláží a přístavů si můžete prohlédnout na www.blueflag.org/blueflag a na mapě každé země je vyhledat. To se může hodit zejména, pokud plánujete dovolenou.
Například v pro nás nejpopulárnějším Chorvatsku je modrými vlajkami kladně ohodnoceno 125 pláží a 201 přístavů, v Itálii 214 pláží a 56 přístavů, v Řecku dokonce 430 pláží a 9 přístavů.
Zato například Bahamy nemají podle tohoto hodnocení čistou pláž ani jednu.
Foto: Profimedia, Blueflag.org