Dva Britové, Mexičan a tři nepálští průvodci jsou první, kdo po dvouletém přerušení výstupů stanuli na nejvyšší hoře světa Mount Everestu. Na vrcholu ve výši 8850 metrů byli podle nepálských úřadů dnes časně ráno. Loni a předloni zmařily horolezeckou sezonu na Mount Everestu smrtící laviny, letos úřady vydaly povolení pro výstup 289 lezcům.
Prvenství patří Kentonovi Coolovi a Robertu Richardovi Lucasovi z Británie, Davidovi Liaňovi Gonzálezovi z Mexika a třem jejich nepálským průvodcům. Pro dvaačtyřicetiletého Coola je to už 12. úspěšný výstup na nejvyšší horu světa. González byl na vrcholu šestkrát a má za sebou výstupy z jižní, nepálské strany i ze severní, čínské strany, a to v téže sezoně.
Všichni, kdo letos dostali povolení k výstupu, na to mají jen několik příštích týdnů, než skončí příhodné počasí.
Agentura AP píše, že výstup Britů a Mexičana je sice ohlašován jako první po dvou letech, avšak už ve středu na vrcholu stanulo devět nepálských průvodců, kteří fixovali lana pro své zahraniční klienty.
Loni se na Mount Everest nedostal nikdo. V roce 2013 na něj vystoupalo skoro 700 lidí. Následující rok však lezeckou sezonu poznamenal sesuv laviny, která pohřbila 16 šerpů v oblasti zrádného ledopádu Khumbu. Po této tragédii byla lezecká sezona předčasně ukončena.
Loni postihlo Nepál ničivé zemětřesení, které si vyžádalo na 9000 obětí. Otřesy půdy utrhly masu sněhu, která zaplavila základní tábor a usmrtila nejméně 18 horolezců a průvodců. Vrtulníky následně dopravily z hory do bezpečí desítky dalších horolezců.
O zdolání Mount Everestu se chtěli letos pokusit i dva slovenští horolezci, ale ve výšce asi 7000 metrů je uvěznila lavina a museli se pro ně vydat záchranáři. Podařilo se jim dostat Slováky Vladimíra Štrbu a Zoltána Pála do Káthmándú. O výstup se pokoušeli takzvanou Boningtonovou cestou, která je považována za jednu z nejtěžších.