Naučnou stezku vybudovali členové moravskoslezského Klubu českých turistů (KČT) na haldu Ema, která vyrostla navážením vytěžené hlušiny nedaleko centra Ostravy. Stezka stála přibližně 300 tisíc korun a lemuje ji 12 informačních panelů s popisem historických, přírodních i technických zajímavostí v okolí.
"Dozví se, že místo výstaviště Černá louka byly další dvě haldy, kde bylo v Ostravě poprvé vykutáno uhlí," řekl předseda moravskoslezské organizace KČT Břetislav Boháč. Trasa naučné stezky začíná u tramvajové zastávky na Černé louce, vede přes Hradní lávku kolem Slezskoostravského hradu k haldě. Na zpáteční cestě minou turisté Keltičkovo muzeum, Slezskoostravskou radnici a přes Sýkorův most se dostanou zpět do výchozího místa.
Halda Ema, kuželovitý kopec s vrcholem ve výšce 315 metrů nad mořem, se nachází v oblasti Slezské Ostravy na pravém břehu řeky Ostravice. Dodnes je termicky aktivní, stále z ní vyvěrají bělostné obláčky plynů, které obsahují zejména oxid siřičitý. Uvnitř hořící haldy dosahuje teplota až 1500 stupňů Celsia. Při této teplotě vznikají vzácné nerosty - porcelanity a jaspisy.
ČTĚTE TAKÉ: Obří sochy z písku i dračí lodě. Písek zahájí sezonu
Díky teplu, které z hory vyvěrá, na haldě roste teplomilná flóra. Vyskytuje se tam také stepní fauna. Na severní straně je hustý les, jižní strana, která stále prohořívá, je zatím holá a panuje na ní subtropické klima, kde se ani v zimních měsících nevyskytuje sníh, ale roste celoročně tráva. Haldu tvoří miliony tun vytěžené hlušiny z ostravských dolů. Ema se rozprostírá na ploše 82 hektarů a tvoří ji víc než čtyři miliony metrů krychlových horniny. Počátky založení haldy pravděpodobně sahají do doby před rokem 1920. Ema je třetím nejvyšším místem Ostravy, vstup na ni je na vlastní nebezpečí.
Foto: Wikipedia.org