Nemusíte se nechat svázat konvencemi a svůj domov si můžete nechat vybudovat přesně podle svých představ. Atypický dům ztělesňuje originalitu a odráží osobitost svých majitelů, zároveň však s sebou takové bydlení přináší i výzvy, ať už jde o řešení, jak zastínit rohová okna či okna neobvyklých tvarů, umění poradit si se zkosenými stěnami a dalšími neobvyklými architektonickými prvky. Poradíme vám, jak se s těmito specifickými problémy vypořádat.
Atypické domy jsou stále oblíbenější. Mít originální bydlení je na jednu stranu výhodou, zároveň však také výzvou. Často se v těchto domech lze setkat i s okny různých tvarů. Mohou být oválná, lomená, lichoběžníková, případně i trojúhelníková. U nestandardních oken se pak nabízí otázka, jaké interiérové stínění zvolit. Jen těžko v takovém případě namontujete klasické vnitřní rolety, jelikož navíjecí mechanismus musí být v horizontální poloze a šířka látky je vždy stejná. Horizontální žaluzie už ale nainstalujete i do oken netradičních tvarů. "Například modely Isolite a Isolite Plus mají v nabídce i atypická řešení pro lomená a šikmá okna. Ideálním řešením i do trojúhelníkových nebo jinak nesouměrných oken je "harmonika" plisse, případně vertikální žaluzie s šikmou kolejničkou a různě dlouhými lamelami," doporučuje Jakub Vaněk ze společnosti ISOTRA, která se už přes 30 let zabývá stínicí technikou.
Variabilní plisse se přizpůsobí různým tvarům
Právě plisse je velmi oblíbenou variantou, která dotváří moderní interiér. Jedná se o skládanou látkovou žaluzii s širokou možností provedení. Lze zvolit nejen různé atypické tvary, ale i způsoby ovládání, pestrou škálu barev nebo i dvojí látku, kde lze střídat například látku designovou a látku typu blackout. Výhodou je možnost stahování zezdola i shora, čímž vytvoříte pruh stínění přesně v místě, kudy pronikají přímé sluneční paprsky, zatímco zbytek oken propouští světlo.
Jak řešit venkovní stínění u rohových oken?
K atypickému architektonickému prvku patří také rohová okna, která dokážou prosvětlit interiér, opticky rozšířit místnost, a navíc umožňují panoramatický výhled do zahrady a okolní krajiny. Stávají se proto stále častěji součástí moderních domů. Zároveň je však důležité myslet i na jejich venkovní zastínění, které chrání soukromí před zraky zvenčí, ale představuje ochranu i proti povětrnostním vlivům. Navíc hraje důležitou roli rovněž v oblasti energetických úspor, jelikož v létě zabraňuje přehřívání interiéru a v zimě naopak pomáhá udržet teplo uvnitř.
Speciální řešení bez nevzhledné vodicí lišty
Exteriérové žaluzie navíc umožňují regulovat, kolik světla do útrob svého domu pustíte. "Doposud byl však problém rohová okna zastínit, aniž by ve výhledu překážela vodicí lišta, která po vytažení žaluzie rušila celkový pohled z interiéru ven. To nás vedlo k vytvoření rohové venkovní žaluzie Corner ve spřaženém provedení. Lamely jsou spojeny nerezovým kuličkovým řetízkem v plastovém vodítku. Kovový úhlový díl zasunutý v plastovém rohu pak řeší spojení profilů spodních lišt. Obě žaluzie pohání společně jediný motor. Rohovou žaluzii lze použít pro vnější i vnitřní roh, avšak vždy pouze pro úhel 90°," uvádí Jakub Vaněk.
Sešikmená okna dobře zastíní screenové rolety
Výzvu představují také zkosené stěny. Mohou poskytovat zajímavé designové možnosti, zároveň jste však limitováni při výběru typizovaného nábytku a je často zapotřebí volit nábytek vyrobený na míru. Jedná se však o příležitost pro vytvoření originálního bydlení. Velmi efektně působí například přiznané střešní trámy zakomponované do celkového designu interiéru. K šikmým stěnám patří také zkosená okna. Pro jejich zastínění jsou vhodné například screenové rolety, které díky jemné perforaci ochraňují před slunečním zářením, ale zároveň skrze ně vidíte ven a umožňují pohodlné větrání. Stažená roleta nijak neomezuje funkce okna, naopak jej chrání před vlivem větru, změn teploty nebo vlhkosti. "Vznikne příjemné šero umožňující běžné domácí činnosti. Na růstu vnitřní teploty se propuštěné světlo prakticky neprojeví. Tok energeticky vydatného slunečního záření tedy screeny zastaví ještě před oknem a okno není přímo ohříváno," dodává Jakub Vaněk. Ať už se rozhodnete pro jakékoliv stínění, je vždy vhodné konzultovat možnosti s odborníky, ideálně ještě ve fázi projektu atypického domu.