Nové modely oblíbených značek módy, šperků, bytových doplňků a dalších předmětů užitého umění, na druhé straně tvorbu na globálním prodeji nezávislých mladých tvůrců, často ještě studentů, uvede od čtvrtka další ročník Designbloku. V Průmyslovém paláci a Lapidáriu na Výstavišti uvede instalace a prezentace 348 designérů, módních návrhářů, výrobců i škol.
Mezi účastníky letos rezonují zejména motivy udržitelné výroby, technologií i experimenty s materiálem. Kromě tradičních výstav a doprovodného programu se chystají dvě konference i cesty za designem do regionů, uvádějí pořadatelé v tiskové zprávě. Designblok se bude konat do pondělí 21. října
Hlavními zahraničními hosty budou britský designér Jay Osgerby ze studia Barber & Osgerby, který přijede uvést českou premiéru modulárního systému SoftWork značky Vitra. Dánský návrhář Johannes Torpe představí novou kolekci nábytku pro značku Moroso, je mezi nimi křeslo a pohovka, jejíž část připomíná zlomené srdce, podle autora tak představuje stav a pocity, které zažil skoro každý. Oba designéři vystoupí také na přednáškách pro veřejnost.
"Celým Designblokem budou letos jako leitmotiv procházet úvahy o budoucnosti," uvedla ředitelka Designbloku Jana Zielinski. Přehlídka si podle ní chce klást otázky, zda může design přispět k řešení klimatické krize či zda může nastavit bariéru přebujelému konzumu.
Na téma budoucnost vytvořila architekturu hlavní výstavy Designerie návrhářka Lucie Koldová. Designerie bude umístěna ve střední hale Průmyslového paláce. V ní návštěvníci najdou třeba vesmírný modul, pohled do budoucnosti práce, roboty, bludiště i vynálezy designérů, které pomáhají v zemích třetího světa.