Jak se obléct do veder, abyste se cítili dobře

Relax
1. 7. 2019 15:30
Jak se obléct do veder, abyste se cítili dobře?
Jak se obléct do veder, abyste se cítili dobře?

Teplé počasí je přímo stvořené pro provětrání letního šatníku. Jak se ale obléct, když přijdou neúprosná vedra, kdy i sebemenší kousek oblečení nám na těle připadá jako kožich?

Základem je správně zvolený materiál

Nejvhodnějšími materiály do parného počasí jsou ty přírodní, jako je bavlna, len, konopí popřípadě bambus. Bavlna vyráběná z vláken bavlníku je prodyšná a dobře absorbuje vlhkost. Cenově se jedná o nejdostupnější přírodní materiál. Často je však s těmi syntetickými míchána, aby lépe držela  tvar a nebyla hned "vytahaná". Pokud máte citlivou pokožku, sáhněte po oděvu s označením bio bavlna, ta neprošla žádným chemickým zpracováním.

Len je rostlina, která roste v hornatějších oblastech. Tento materiál je vhodný na léto zejména díky své chladivé vlastnosti. Zároveň se jedná o velice pevný materiál, je dokonce považován za ten nejpevnější z textilních materiálů. I proto je opravdu odolný vůči poškození. "U lnu je jedinou nevýhodou vysoká mačkavost, na kterou jsou spíše než ženy citliví zejména čeští muži. Dá se však nosit s nenuceností a vypadá stylově," upozorňuje Petra Koutná z prostějovské oděvní firmy Koutný.

Konopí je oproti lnu hrubší, ale též v létě chladí. Navíc má antibakteriální vlastnosti, díky kterým je vhodné pro alergiky a citlivou pokožku. Stejně na tom je i bambus, který je však oproti konopí velice jemný a příjemný na dotek. Jeho další výhodou je vynikající savost, odvede dokonce až třikrát více vlhkosti než bavlna a dokonce neutralizuje zápach. Jedinou jeho nevýhodou je vyšší cena.

Z umělých vláken by mohla pro své chladivé vlastnosti posloužit viskóza, která je často používána jako náhrada za dražší hedvábí. Obecně pak u všech materiálů platí, že místo upnutých modelů volte volné střihy, které jsou vzdušnější.

Na umělé materiály a denim zapomeňte

Umělé materiály, které se často snaží nahradit ta přírodní, mají sice vynikající vlastnosti jako je pevnost, pružnost, dlouhá životnost či snadná údržba, ale v létě nejsou vhodnou volbou kvůli svým nedostatkům. Těmi je u většiny zejména neprodyšnost a nízká savost. Navíc často způsobují elektrostatický náboj, takzvaně elektrizují. Proto jsou často mísena s přírodními vlákny. Pokud tedy sáhnete po oblečení ze syntetických materiálů, ověřte si, jaký je jejich podíl. Nepraktickým materiálem do vysokých teplot je také denim. Ač mohou být džínové kraťasy slušivé, je to těžká a pevná látka, ve které se rychle zpotíte, a vaše pokožka nemá šanci dýchat.

Co zvolit na formálnější události

Ačkoliv bychom rádi, nemůžeme trávit celé dny jen u vody v plavkách. Některé události si navíc žádají formálnější druh oděvu. Takovou událostí může být například svatba nebo formální firemní grilovací party. Nemluvě o tom, že někteří z nás mají zaměstnání, které vyžaduje dodržování striktního firemního dress codu, kdy u žen je přípustný dámský kostýmek a u mužů pouze oblek. I u těch je nejdůležitější materiál.

Nejvyšší komfort zajistí oděv z vlny, který navíc unosíte celoročně. Během letních měsíců oceníte zejména jeho prodyšnost a absorpci vlhkosti. "Vždy je lepší vybírat materiál s velkým podílem přírodních materiálů. Kromě vlny to může být bavlna nebo len. Kvalitní bavlna je ostatně i nutností pro košile a vyplatí se do ní investovat, protože její životnost je vyšší. Košile pro letní období vybírejte s měkkými a ne příliš vysokými límečky," radí Koutná.

Nenechte se limitovat konfekcí

Ano, i v konfekci pořídíte oděvy z kvalitních materiálů, bohužel ne každý je obdařen konfekční velikostí. Obzvlášť pokud vaše profese vyžaduje každodenní nošení kostýmků či obleků, je žádoucí, aby vám byly pohodlné, lichotily vaší postavě a cítili jste se v nich dobře. Není nutné se za každou cenu spokojit s tím, co nabízí obchody. Můžete využít zkušených rukou švadlen a nechat si ušít oděv na míru. Vyberete si tak nejen vhodný materiál, ale také barvu, vzor a různé detaily.

Mezi možnosti šití obleků patří "bespoke" a "made-to-measure". První zmíněný způsob šití je nejvyšší formou krejčovského řemesla. Ručním šitím se vytvoří originální oblek podle unikátního střihu. Ruční práce je pochopitelně zohledněna v ceně obleku. Kromě vysoké ceny je velmi obtížné nalézt krejčího, který dokonale splní vysoké řemeslné nároky při šití tímto způsobem.

Výroba tzv. měřenky neboli obleku způsobem made-to-measure je nejčastější metodou. "Podle již existujícího střihu se podle tělesných proporcí ušije oblek či dámský kostýmek. Zcela individuálně si však zvolíte materiály, šířku klop, rozparky, počet a druhy knoflíků, podšívku a mnoho dalšího," vysvětluje Koutná. Výsledkem je tak padnoucí a precizně ušitý oděv za příznivou cenu.

Autor: - red -Foto: archiv , Koutný

Další čtení

Módní návrhářka Zuzana Kubíčková představila novou kolekci Morphology a spojila své tvůrčí vize se značkou IQOS

Relax
1. 4. 2025
ilustrační foto

Muzeum připravilo ve vsetínském zámku akci Velikonoce na zámku

Relax
31. 3. 2025
ilustrační foto

Bez telegramů se v dřívějších dobách neobešla žádná důležitá událost

Relax
30. 3. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ