Netradičním vánočním dárkem pro muže by se mohl stát betonový motýlek. Vymyslel ho a vyrábí v Mostě absolvent stavební fakulty ČVUT. Bát se bolestí krku pánové nemusí, váží pouhých 80 gramů. Zajímavý výrobek zaujal veřejnost, za poslední měsíc jich Jan Machovec prodal sedmdesát.
Za betonovým motýlkem stála touha podarovat přátele originálním kouskem. "Při studiu jsem se zaměřil na beton a zároveň se zajímám o design, tak jsem si řekl, proč nespojit znalosti a zábavu," řekl ČTK Machovec. První motýlci z betonu s logem ČVUT dostali přátelé tvůrce. "No a ti mě motivovali, abych je začal prodávat," uvedl.
Celý výrobní proces si tehdejší student vymyslel sám. Nejprve vytvořil 3D model v počítači, který následně vytiskl na 3D tiskárně. Přes plastový model udělal silikonovou formu a začal lít motýlky. "Všichni mají beton spojený s tím, že to je masivní materiál, který se používá na stavbu mostů, budov, ale motýlek je tenoučký, je to odlehčená směs, takže váží pouze 70 až 80 gramů," řekl Machovec.
Šedého motýlka doplňuje barevná stužka. Je buď přímo zabetonovaná do výrobku, nebo se dodává zvlášť. Vzniklo i několik bílých z bílého betonu. "Ten je ale náročnější na zpracování, takže dělám hlavně ten šedý," podotkl tvůrce. Samotná betonáž trvá hodinu, pak musí výrobek dva dny zrát a následují povrchové úpravy. Celý proces trvá zhruba čtyři dny.
Silikonových forem už má Machovec víc a zaměstnat musel brigádnici, protože v posledním měsíci zájem o betonové motýlky výrazně vzrostl. Nakupovat je mohou zájemci přes e-shop značky Contie, což je složenina anglických slov concrete bow-tie (betonový motýlek). Zakázky přijímá Machovec také od firem. "Motýlek může sloužit i jako reklamní či propagační materiál, není problém do něj otisknout logo firmy, jen příprava je pak delší," uzavřel Machovec. Pro názvy nové řady se rozhodl použít jména obcí, které musely ustoupit těžbě uhlí na Mostecku. "Je dobré si občas připomínat minulost," zdůraznil.