Z můstku lodi Arctic Sunrise, odkud pozorujeme nedozírnou rozhlohu vod, nic nenasvědčuje tomu, že jen několik metrů pod hladinou Atlantického oceánu je skryto bohatství fauny i flóry. Svahy podmořské hory Vema ležící asi 1000 kilometrů severozápadně od jihoafrického Kapského Města ale kypí životem. Píše o tom agentura AFP.
Cílem posádky lodi Greenpeace je zdokumentovat výsledky moratoria na rybolov, které bylo v blízkosti hory vyhlášeno v roce 2007. Podmořský geologický útvar v 50. letech minulého století objevila loď stejného jména.
Potápěči Arctic Sunrise v oranžově černých kombinézách a s kamerami s vysokým rozlišením zkoušejí lahve kyslíku před tím, než se ponoří pod hladinu. Prozkoumat chtějí svahy hory vysoké 4600 metrů, jejíž vrcholek se nachází jen asi 20 metrů pod hladinou.
O tři čtvrtě hodiny později se potapěči vynoří s tisíci fotografiemi a desítkami minut záběrů, které ukazují skryté poklady: humry, raky, řasy, houby a ryby všeho druhu.
"Je to naprosto fantastické. Úžasné!" říká nadšeně jeden z potápěčů, Nizozemec Jansson Sanders.
Organizace pro rybolov v jihovýchodním Atlantiku (SEAFO), znepokojená nadměrným rybolovem, v roce 2007 přísně zakázala v oblasti hory Vema systém rybolovu do sítí.
Výsledky jsou dnes úžasné. Ale podobný typ radikálního embarga je ještě výjimkou.
Mimo teritoriální vody, které kontrolují jednotlivé země, se jen maličká část moří na světě těší právní ochraně, která je ostatně často velmi teoretická.
"Statistika je šokující: dnes je jen jedno procento moří chráněno. To je naprosto nepostačující. Změna je nutná," soudí Bukelwa Nzimandová, aktivistka Greenpeace Africa.
Greenpeace proto usiluje o přijetí smlouvy, která by do roku 2030 zakázala průmyslový rybolov ve třetině plochy oceánů.
"Hora Vema je dokonalým příkladem toho, co se stane, když necháme přírodu nějaký čas v klidu," říká nizozemský biolog Thilo Maack, který expedici Greenpeace vede. "Přestože byla poškozena nadměrným rybolovem, vždy se zase obnoví," dodává.