Skoro padesát řemeslníků se v úterý v Brně dočkalo pasování na tovaryše. Tovaryšské listy převzala skoro dvacítka kominíků a stejný počet mechaniků plynových zařízení a bezmála desítka čalouníků ze Střední školy stavebních řemesel Brno-Bosonohy. Řekl to zástupce ředitele školy Miloslav Knapil. Podle něj by absolventi neměli mít problém s uplatněním. Řemeslníků je málo. Ředitelka Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Eva Svobodová řekla, že v zemi chybí odhadem až 150 tisíc řemeslníků.
Pasování absolventů se konalo po šesté, jeho cílem je podpora řemesel. V minulosti přebírali tovaryšské listy jen kominíci a čalouníci, nově se přidali i mechanici plynových zařízení. Podle Knapila škola na jaře zahájila spolupráci s jednou společností, která studentům nabídne od září benefity včetně stipendií až 4500 korun měsíčně. "Ve srovnání s loňským rokem už vidíme vyšší zájem. Zatímco pro školní rok 2018/2019 byl zájem asi deset žáků z devátých tříd, letos se to díky benefitům zvýšilo a bude jich nastupovat přes 20," uvedl Knapil.
V posledních letech se zvýšil i zájem o studium kominictví. "Je to díky legislativě, která nařizuje určité předpisy týkající se komínů a spalinových cest včetně revizí. Zatímco dříve se o obor zajímalo tak 10 lidí, s novou legislativou jsme měli plnou třídu 30 lidí. Nyní zájem zase trošku ustupuje a máme asi 20 zájemců," řekl Knapil. Podle něj se však v rámci celoživotního vzdělávání hlásí lidé, kteří už mají nějaké vzdělání a chtějí si rozšířit kvalifikaci.
U čalouníků je zájem v posledních letech vyšší. "Dříve se nám hlásili dva tři zájemci, nyní je jich kolem deseti. Chodí k nám také lidé v oblasti celoživotního vzdělávání, kteří mají vystudované jiné obory nebo vysokou školu, ale chtějí další vzdělání," uvedl Knapil.
Podle Svobodové na tom řemesla nejsou dobře a chybí až 150 tisíc řemeslníků. Podle ní se ale v poslední době změnil pohled veřejnosti na řemesla. Kvůli malé konkurenci navíc mohou mít řemeslníci vyšší ceny a v dnešní době mohou pracovat i s novými technologiemi jako například 3D tiskárny, drony nebo různé aplikace.
Zřizovatelem Střední školy stavebních řemesel Brno-Bosonohy je Jihomoravský kraj. Škola má kolem 500 studentů.