Již od roku 2010 proudí tisícovky návštěvníků do muzea cukru, lihu a řepařství v Dobrovici na Mladoboleslavsku. Muzeum se snaží ukázat historii výroby cukru a lihu a také způsob pěstování cukrové řepy a třtiny. Ročně muzeum navštíví zhruba 16 tisíc lidí, řekla ředitelka obecně prospěšné společnosti Dobrovická muzea Ludmila Radková.
Muzeum je rozděleno do několika částí, tématu cukru a lihu se věnují dva okruhy. V první části návštěvníci uvidí vývoj pěstování cukrové řepy v českých zemích, které začalo před více než 200 lety. Seznámí se s přírodními podmínkami pro růst cukrovky, vzorky osiv, modely řepy, se způsoby sklizně, s metodami šlechtění a světovým významem výroby řepného osiva.
V další části se výstava věnuje samotné výrobě cukru, k vidění jsou různé druhy homolí, kostky nebo kubesy. V expozici má muzeum i pětikilový krystal sacharózy, který je největší v České republice. Podle Radkově rostl více než jeden rok v přesyceném cukerném roztoku. Chloubou muzea je pak obří cukrová kostka o hraně jeden metr.
V další části muzea lidé poznají typy lihovarů - od ovocných palíren až po průmyslové lihovary, ale i jejich výrobky. Znázorněny jsou jednotlivé vývojové fáze výroby lihu, ale také samotné výrobní postupy. Muzeum má k dispozici také velký model lihovaru, kde návštěvníci vidí jednotlivé součásti nutné k výrobě lihu.
Druhý návštěvnický okruh zavede zájemce do dvou venkovních hal, kde muzeum prezentuje historické zemědělské stroje, řepné pole skryté pod pochozím sklem, způsoby balení cukru a další cukrovarnické a lihovarnické technologie.
"Co se týče nejzajímavějších exponátů v muzeu, tak máme samozřejmě spoustu zápůjček z národního technického a zemědělského muzea, jsou to různé významné exponáty nebo alchymistická dílna," řekla Radková.
Muzeum ročně navštíví v průměru 16 tisíc lidí. "Když se startovalo v roce 2010, tak jsme si nikdo nemyslel, že této návštěvnosti vůbec docílíme," řekla Radková. Polovinu návštěvnosti podle ní tvoří školy a další organizované skupiny, které mají možnost využít také prohlídku přímo areálu cukrovaru Tereos TTD, který sousedí s muzeem.
Výraznou obnovu expozice muzeum neplánuje, podle ředitelky se exponáty doplňují průběžně. Současné uspořádání je podle ní navíc smysluplné, a tak není potřeba ho jakkoli měnit.
Muzeum má otevřeno celoročně od pondělí do neděle od 9.00 do 17.00. Za první okruh zaplatí dospělý 100 korun, za druhý 50 korun. Pokud chce navštívit oba okruhy, zaplatí 120 korun. Rodinné vstupné na oba okruhy dohromady stojí 250 korun.
Muzeum vzniklo v bývalém hospodářském dvoře z 16. století. Jeho rekonstrukce stála téměř 180 milionů korun, z toho 165 milionů korun pokryla dotace z Regionálního operačního programu.