Rekord
Na Plzeňsku odhalili největší sluneční hodiny v ČR
20.03.2018 19:00
V Bezvěrově na Plzeňsku odhalili největší sluneční hodiny v ČR a možná i na světě. Stín, který určuje čas, vrhá do krajiny 342 metrů vysoký televizní vysílač Krašov. Zástupci Agentury Dobrý den, v den jarní rovnodennosti, předali starostovi obce certifikát o vytvoření českého rekordu, řekl komisař České knihy rekordů Robert Zauer.
Obec Bezvěrov v málo zalidněné Manětínské oblasti tmavé oblohy chce hodinami přilákat turisty a zájemce o astronomii. Stavba pěti kovových římských číslic o výšce tří metrů, odpočívadla, parkoviště a informačních tabulí u vysílače stála 140 tisíc korun, polovinu dal Plzeňský kraj. Číslice jsou zasazené poblíž cesty, takže je na ně dobře vidět, řekla Radka Žáková ze západočeské pobočky České astronomické společnosti (ČAS), která je odborným garantem projektu.
Číslice se objevily mezi obcemi Bezvěrov a Krašov loni v září. Kvůli potřebné rozloze není ciferník slunečních hodin úplný. Zahrnuje jen pět hodin od desáté do druhé hodiny odpolední, nejbližší je od stožáru 200 metrů, nejvzdálenější 260 metrů. "Vzdálenosti mezi nimi jsou různé, protože rozdíl mezi dvanáctou a první hodinou je jiný než třeba mezi první a druhou," řekl Václav Sidorjak.
Na využití stožáru jako rafičky hodin přišel právě tento fotograf a pilot motorového padáku z nedalekého Manětína. "Poprvé mě to napadlo, když jsem spatřil tuto velkolepou stavbu z ptačí perspektivy," poznamenal.
Podle Sidorjaka trvala realizace dva roky. Vysílač Krašov je viditelný na několik desítek kilometrů, číslice jsou nepřehlédnutelným architektonickým prvkem v krajině. Bezvěrov s 680 obyvateli v polovině hlavního tahu z Plzně do Karlových Varů je jednou z deseti obcí z Plzeňského a Karlovarského kraje, která je od roku 2014 součástí Manětínské oblasti tmavé oblohy, kam se sjíždí astronomové. Region se přes masivní rozšíření umělého osvětlení v Evropě vyznačuje zachovalým nočním prostředím s hvězdnou oblohou.
Dosud držely český rekord sluneční hodiny na náměstí v Třešti s rafičkou - gnómonem o délce 8,21 metru. "Bezvěrovské hodiny jsou větší i než největší dosud známé sluneční hodiny světa Samrát Jantra, které najdete v prostorách královské astronomické observatoře v indickém Džájpúru (jsou z 18. stol. a mají výškou přes 27 metrů)," uvedl Zauer.
V ČR je přes 3000 instalovaných slunečních hodin. Nejčastěji zdobí fasády budov nebo veřejná prostranství.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.