Limitovaná edice
Na trh se dostává známka s portrétem Emila Háchy
27.06.2019 09:00
Na trh se dostává další známka s bývalým československým prezidentem Emilem Háchou. První limitovaná edice s portrétem bývalého politika vyšla loni. Nyní si mohou lidé koupit takzvaný sešitek, v němž je osm známek se dvěma motivy. Jedním z nich je Hácha s Hradčany na pozadí a druhým kostel v Trhových Svinech na Českobudějovicku, odkud bývalý prezident pocházel. Je to opět takzvaná vlastní známka, kterou připravil a zaplatil jiný subjekt než Česká pošta. Při představení známky v Trhových Svinech to řekl autor projektu a publicista Radek Gális.
"Rozhodli jsme se kromě motivu s Emilem Háchou pro kostel Nanebevzetí Panny Marie v Trhových Svinech, kam Hácha chodil a byl v něm patrně i pokřtěný. Minimální počet sešitku, které můžeme vydat, je 1900. A stejný počet jsme jich i vydali," uvedl Gális.
Náklady na projekt podle něj činí přes 350 tisíc korun. Uhradilo je z části město Trhové Sviny a část peněz byla ze sbírky donátorů. Sešitek lze koupit v kulturním a informačním centru v Trhových Svinech. "Loni měl tiskový list vlastní známky s naším rodákem Emilem Háchou obrovský úspěch, dodnes se nám ozývají zájemci, kteří se o ní dozvídají, ale na spoustu lidí se nedostalo," řekla starostka Věra Korčaková. Poptávka po známce autory projektu vedla k tomu, aby připravili sešitek. Vychází den před výročím úmrtí Háchy, který zemřel 27. června 1945.
Projekt musela schválit komise České pošty, která posuzovala, zda je motiv v souladu s českými zákony a zda nepodporuje zakázanou organizaci. Lidé mohou známku používat při posílání dopisů po Česku. Hácha, považovaný za jednu z nejkontroverznějších a nejtragičtějších postav moderních českých dějin, byl do loňského podzimu jediným československým či českým prezidentem, který známku neměl.
Hácha byl v pořadí třetím prezidentem Československa, označovaného po ztrátě Sudet jako tzv. druhá republika, zvolen 30. listopadu 1938. V polovině března 1939 byl předvolán do Berlína na jednání s Adolfem Hitlerem a byl za použití hrubého nátlaku přinucen podepsat souhlas "s ochranou území Čech a Moravy Velkoněmeckou říší". Den po okupaci se stal Hácha státním prezidentem Protektorátu Čechy a Morava, takzvané nedílné součásti Velkoněmecké říše. Ve své funkci se v prvních letech snažil "loajální spoluprací s Němci zachovat maximální možnou autonomii protektorátu a omezovat vliv českých pronacistických aktivistů". Opakovaně se nebál intervenovat za oběti německé perzekuce, včetně aktivních odbojářů, prostřednictvím premiéra Aloise Eliáše udržoval kontakty s domácím odbojem, byl ve spojení s exilovou vládou v Londýně a umožnil její uznání.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.