Na trh se dostává známka s portrétem Emila Háchy

Relax
27. 6. 2019 09:00
Na trh se dostává známka s portrétem prezidenta Emila Háchy.
Na trh se dostává známka s portrétem prezidenta Emila Háchy.

Na trh se dostává další známka s bývalým československým prezidentem Emilem Háchou. První limitovaná edice s portrétem bývalého politika vyšla loni. Nyní si mohou lidé koupit takzvaný sešitek, v němž je osm známek se dvěma motivy. Jedním z nich je Hácha s Hradčany na pozadí a druhým kostel v Trhových Svinech na Českobudějovicku, odkud bývalý prezident pocházel. Je to opět takzvaná vlastní známka, kterou připravil a zaplatil jiný subjekt než Česká pošta. Při představení známky v Trhových Svinech to řekl autor projektu a publicista Radek Gális.

"Rozhodli jsme se kromě motivu s Emilem Háchou pro kostel Nanebevzetí Panny Marie v Trhových Svinech, kam Hácha chodil a byl v něm patrně i pokřtěný. Minimální počet sešitku, které můžeme vydat, je 1900. A stejný počet jsme jich i vydali," uvedl Gális.

Náklady na projekt podle něj činí přes 350 tisíc korun. Uhradilo je z části město Trhové Sviny a část peněz byla ze sbírky donátorů. Sešitek lze koupit v kulturním a informačním centru v Trhových Svinech. "Loni měl tiskový list vlastní známky s naším rodákem Emilem Háchou obrovský úspěch, dodnes se nám ozývají zájemci, kteří se o ní dozvídají, ale na spoustu lidí se nedostalo," řekla starostka Věra Korčaková. Poptávka po známce autory projektu vedla k tomu, aby připravili sešitek. Vychází den před výročím úmrtí Háchy, který zemřel 27. června 1945.

Projekt musela schválit komise České pošty, která posuzovala, zda je motiv v souladu s českými zákony a zda nepodporuje zakázanou organizaci. Lidé mohou známku používat při posílání dopisů po Česku. Hácha, považovaný za jednu z nejkontroverznějších a nejtragičtějších postav moderních českých dějin, byl do loňského podzimu jediným československým či českým prezidentem, který známku neměl.

Hácha byl v pořadí třetím prezidentem Československa, označovaného po ztrátě Sudet jako tzv. druhá republika, zvolen 30. listopadu 1938. V polovině března 1939 byl předvolán do Berlína na jednání s Adolfem Hitlerem a byl za použití hrubého nátlaku přinucen podepsat souhlas "s ochranou území Čech a Moravy Velkoněmeckou říší". Den po okupaci se stal Hácha státním prezidentem Protektorátu Čechy a Morava, takzvané nedílné součásti Velkoněmecké říše. Ve své funkci se v prvních letech snažil "loajální spoluprací s Němci zachovat maximální možnou autonomii protektorátu a omezovat vliv českých pronacistických aktivistů". Opakovaně se nebál intervenovat za oběti německé perzekuce, včetně aktivních odbojářů, prostřednictvím premiéra Aloise Eliáše udržoval kontakty s domácím odbojem, byl ve spojení s exilovou vládou v Londýně a umožnil její uznání.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Bílek Marek

Další čtení

Módní návrhářka Zuzana Kubíčková představila novou kolekci Morphology a spojila své tvůrčí vize se značkou IQOS

Relax
1. 4. 2025
ilustrační foto

Muzeum připravilo ve vsetínském zámku akci Velikonoce na zámku

Relax
31. 3. 2025
ilustrační foto

Bez telegramů se v dřívějších dobách neobešla žádná důležitá událost

Relax
30. 3. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ