Výstava
Ostravské muzeum ukázalo jedovaté muchomůrky i houbu kyj
23.10.2017 21:00
Houby, na které by si měli dát houbaři obzvlášť pozor, ale i pár rarit jako třeba kyj Herkulův, na něž v lese nenarazí každý den, mohli vidět zájemci na výstavě čerstvých hub v Ostravě. Mykologové ji připravili jako součást své pravidelné poradny v Ostravském muzeu. K vidění bylo okolo 130 druhů hub.
"Nejdůležitější houbou, kterou tady máme, je muchomůrka zelená, protože je smrtelně jedovatá. Je to naše nejjedovatější muchomůrka nebo vůbec nejjedovatější houba, co v České republice můžeme najít. Houbaři by ji měli důkladně znát, pokud chtějí sbírat jiné houby než klasické hřiby, protože ta muchomůrka je poměrně běžná a hlavně způsobuje smrtelné otravy," řekl mykolog Michal Graca.
Muchomůrka zelená je běžná i v okolí Ostravy a Opavy, odkud houby na výstavce pocházely. Ale jedovatých hub tam roste víc. "Docela hezká je bedla ostrošupinatá, která je také jedovatá. Obsahuje v malém množství i toxiny muchomůrky zelené a lidé si ji pletou s klasickou vysokou bedlou. Velmi hojná je třeba bedla šedohnědá, která může citlivým lidem způsobit i pocit nevolnosti, proto tam je na štítku napsáno, že je podezřelá," popsal mykolog.
Nejčastější houbou v poradně bývá podle něj čechratka podvinutá a v současné době hlavně václavky a hlívy. "Čechratka podvinutá je taky jedovatá houba. Roste i ve městě a je to v lesích i v městských parcích a na zahradách velmi hojná houba. Proto ji asi lidé nejčastěji nosí. Bohužel je to houba, která může způsobit i vážné otravy," řekl Graca.
Přestože raritní houby mykologové většinou nesbírají a nechávají je růst v přírodě, na výstavce mohli zájemci vidět i několik hub, na které narazí jen výjimečně. "Kolega nám přinesl takovou odbarvenou formu kováře, jmenuje se hřib žlutý. Z vzácnějších zajímavých je třeba taky kyj Herkulův. To je taková pěkná houbička, tvarem připomíná právě kyj. Samozřejmě je jich více druhů, nicméně podařilo se nám najít jenom tuhle," řekl Graca.
Jednou z jeho nejoblíbenějších hub je ryzec smrkový. "Je to ryzec, který roní oranžové mléko. Podle toho se pozná skupina Dapetes, ve které jsou všechny jedlé ryzce, které u nás rostou. Některé míň chutné, třeba lososový, a některé chutnější, smrkový nebo pravý," řekl mykolog.
Letošní houbařská sezona podle něj nebyla nijak extrémní. "V Moravskoslezském kraji byla houbařská sezona výjimečná tím, že do srpna nerostlo skoro nic, protože bylo extrémní sucho, a pak trochu zapršelo a houby začaly růst, zejména ty hřibovité, pak se přidaly i ostatní. Ale jinak je toho jeden rok méně, jeden více, takže nijak extrémní zase nebyla," řekl Graca.
Mykologická poradna funguje při Ostravském muzeu každé pondělí od 15:00 do 16:30, a to od května do října nebo listopadu, podle toho, jak začne mrznout a houby přestanou růst. V listopadu pak následuje série přednášek.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.