Umělecký řezbář vyrábí loutky přes čtvrt století

Relax
2. 11. 2018 06:00
Miroslav Nebeský (na snímku) provozuje vlastní restauraci a ve volném čase vytváří dřevěné loutky.
Miroslav Nebeský (na snímku) provozuje vlastní restauraci a ve volném čase vytváří dřevěné loutky.

Umělecký řezbář Miroslav Nebeský vyrábí dřevěné loutky déle než čtvrt století. V Habrovicích na Ústecku vlastní a provozuje restauraci, kde má i svou dílnu. Jeho loutky jsou kromě Česka také u sběratelů v Kanadě, Portugalsku, Německu, Francii, Japonsku, Austrálii a dalších zemích.

"Vytváření loutek pro mě začalo možná dřív, než jsem vůbec vzal do rukou dláta. Ve dvaceti jsem poprvé zkusil malovat a kreslit, a to ze dne na den. Pak jsem vytvářel takové malé sošky z moduritu a vše už tenkrát směřovalo k výtvarné zkratce. Potom přišla na řadu samotvrdnoucí hmota a keramika, jsou to velmi poddajné materiály a na nějaký čas mi i stačily spolu s kresbou a malbou k sebevyjadřování. Ale to jen proto, že jsem ještě nepřičichl ke dřevu. Ve chvíli, kdy se to stalo, jsem se doopravdy zamiloval a nepřešlo mě to dodnes," řekl Nebeský.

Loutka z dílny Nebeského.Výroba loutek ho neživí, ale značnou měrou mu k živobytí přispívá. Rád utrácí za věci, které mu pomáhají v dalším vytváření uměleckých děl. Utrácení vydělaných peněz tak považuje často spíše za investici. Vedle loutek tenisty, fotografa a kovboje lze najít v Nebeského tvorbě i loutky konkrétních osobností, většinou z řad politiků, herců či sportovců.

Loutky Nebeský dělá většinou podle svých vlastních nápadů. Dříve je vyřezával podle fotografií, od toho ale v poslední době upustil. Oblíbil si u svých loutek dělat třeba šuplíky, skrýše a tajné prostůrky. Jedna z jeho loutek - Šachový střelec - vznikla tak, že se dostal nápad při hraní šachů. Tato loutka je nyní u sběratelky v Kanadě.

Nebeský se svými loutkami i hraje. Pro román Mluviti pravdu ústeckého spisovatele Josefa Formánka vyřezal loutky, které pak použil při scénickém čtení této knihy.

Nebeský se věnuje i provozu restaurace, kde kromě přípravy jídel vymýšlí i různé speciální programy, aby byla návštěva pro hosty vždy zážitkem. V blízké době se chystá pro restauraci vyřezat prkénka na podávání jídel z ořechu, který kromě lipového, třešňového a bukového dřeva používá. Vedle toho také fotografuje a maluje.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Zavoral Libor

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ