Zámek v Polici se otevře lidem u příležitosti sjezdu rodáků

Relax
20. 6. 2019 09:00
Zámek Police na Třebíčsku.
Zámek Police na Třebíčsku.

Letošní části oprav zámku v Polici na Třebíčsku vyjdou přibližně na tři miliony korun. Díky nim se znovu zpřístupní zadní terasy s výhledem do parku. Zámek, ve kterém je i muzeum Britského královského letectva (RAF) nebo expozice historických motocyklů, loni navštívilo asi 3500 lidí. Letos se zámek veřejnosti poprvé otevře 29. června u příležitosti sjezdu rodáků, který se v pětiletých intervalech koná už od roku 1964. Informoval o tom starosta Karel Janoušek.

Od začátku roku už se podařila dokončit oprava zadního vstupu zámku, což umožní znovu zpřístupnit terasy. Dokončena je i ohradní zeď parku. Po turistické sezoně na zámku, který bude pravidelně přístupný v červenci a srpnu, budou pokračovat opravy střech ze strany vnitřního nádvoří. V příštím roce je chce obec dokončit včetně oprav komínů a odvodnění.

Plánuje také výměnu stropů dvou největších sálů s dochovanou výmalbou. Dřevěné části jsou napadené dřevomorkou. Jejich výměna vyjde na asi pět milionů korun. Teď jsou stropy provizorně podepřené, řekl Janoušek.

Muzeum RAF, jehož exponáty vlastní jihlavský Czech Spitfire Club, je v Polici od roku 2017. Postupně se rozšiřuje. "Loni jsme otevřeli síň slávy a letos bude otevřeno řídicí centrum letectví za války, jak to probíhalo v Anglii," řekl Janoušek.

Od loňského roku jsou na zámku vystavené historické motocykly místního sběratele Bohuslava Dědka. "Letos bude expozice přizpůsobená k 90. výročí výroby motocyklů Jawa," řekl Janoušek.

Nejstarší zmínka o tvrzi v Polici je z roku 1358. Svoji dnešní podobu zámek získal postupnými přestavbami v 16., 17. a 18. století, kdy jej vlastnili Tavíkovští z Tavíkovic a rod Berchtoldů z Uherčic. Posledními šlechtickými majiteli byli Wraždové z Kunvaldu. V roce 1945 byl zámek zkonfiskován a od roku 1996 je ve vlastnictví obce.

Police s asi 350 obyvateli a ročním rozpočtem okolo šesti milionů korun se opravě zámku věnuje přes deset let. Financuje ji i s přispěním Programu záchrany architektonického dědictví ministerstva kultury. Zámek se díky expozicím stal zajímavým turistickým cílem na jižním okraji Vysočiny.

Další návštěvníky by podle Janouška mohla přilákat synagoga z roku 1759, která je na Vysočině jedinou dochovanou synagogou venkovského typu. Vlastní a opravuje ji Federace židovských obcí. Podle starosty už by v příštím roce mohla být návštěvníkům přístupná.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Pavlíček Luboš

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ