Britský šéfkuchař
Gordon Ramsay slaví narozeniny. Vyzkoušejte jeho sváteční menu
08.11.2018 06:00 Původní zpráva
Je držitelem šestnácti michelinských hvězd a proslul i díky svým pořadům o vaření jako je třeba Pekelná kuchyně. Světoznámý britský šéfkuchař Gordon Ramsay oslaví ve čtvrtek 8. listopadu své dvaapadesáté narozeniny. Co jste o něm možná nevěděli? A jak vypadá slavnostní vánoční menu podle jeho gusta? Inspirujte se.
Vyrůstal v anglickém Stratfordu nad Avonou, ve svých 16 letech se ale přestěhoval do Banbury a později do Londýna. Nejprve snil o kariéře profesionálního fotbalisty, nicméně jeho sen předčasně ukončilo vážné zranění kolene. Proto se vrátil na vysokou školu, kde dokončil studium hotelového managementu. Díky svému odhodlání a přirozenému talentu postupem let spolupracoval s předními světovými šéfkuchaři, jako je Albert Roux, Marco Pierre White nebo letos zesnulý Joël Robuchon.
V roce 1996 se oženil s Cayetan Elizabeth Hutcheronovou (nyní známou jako Tana Ramsayová), s níž má čtyři děti.
První ocenění a vlastní restaurace
V roce 1993 se stal šéfkuchařem londýnské restaurace Aubergine... a po třech letech se podnik pyšnil již dvěma michelinskými hvězdami. Ve svých 35 letech se Ramsay rozhodl založit si vlastní restauraci. První "Restaurant Gordon Ramsay" tak byl slavnostně otevřen v roce 1998 a zanedlouho získal to nejprestižnější ocenění, které je v kulinářském světě možné získat - tři michelinské hvězdy najednou. Dneska tato londýnská restaurace patří k těm výjimečným, které drží toto ocenění stále drží - a Ramsay je jedním ze tří britských šéfkuchařů, kteří obdrželi tři hvězdy najednou. Jednu hvězdičku má také Ramsayho restaurace Pétrus, která se nachází v londýnské čtvrti Knightsbridge. Téměř po celém světě otevřel nyní uznávaný a oceněný šéfkuchař řadu úspěšných restaurací - v Itálii, Francii i USA.
Televizní celebrita i spisovatel
Kromě samotného vaření se Ramsay věnuje také moderování pořadů či reality show o vaření. Mezi ty nejznámější patří zřejmě Ramsay's Kitchen Nightmares (2004-2009) či Pekelná kuchyně (2004-2009); jako jeden z porotců působí také v oblíbeném pořadu MasterChef.
Před sedmi lety se stal "hostem" v populárním americkém seriálu Simpsonovi - animovanou postavičku si sám namluvil (v češtině ho dabuje šéfkuchař Zdeněk Pohlreich).
Mimo to je autorem řady publikací (autobiografie, kuchařek...), které se rázem dostaly mezi bestsellery. Se svou manželkou roce 2014 založil Nadaci Gordona a Tany Ramsayových, která spolupracuje s nemocnicí a pomáhá těžce nemocným dětem.
Sváteční menu podle Gordona Ramsayho:
|
Pečená krůta
Ingredience (porce pro 8-10 lidí):
- 1 krůta (ideálně plemeno Norfolk Black nebo Bronze)
- 2 cibule (oloupané a přepůlené)
- 8 plátků prorostlé slaniny
- 375 g másla (pokojová teplota)
- 3 citron (jeden přepůlený)
- hrst čerstvě nasekané petržele (pouze listy)
- 1 palička neloupaného česneku (vodorovně přepůlený) + 3 oloupané stroužky
- 6 bobkových listů
- olivový olej
- mořská sůl
- čerstvě namletý pepř
Nejprve si připravte ochucené máslo. Do misky dejte změklé máslo, osolte a opepřete. Přidejte olivový olej a kůru a šťávu ze dvou citronů. Tři oloupané stroužky česneku prolisujete do misky a zasypte nasekanou petrželkou.
Nyní je na řadě příprava masa. Krůtu je nejdříve potřeba okořenit zevnitř - sůl, pepř, dvě přepůlené cibule, přepůlený citron a bobkové listy. Poté velmi opatrně prsty uvolněte kůži, aniž ji poškodíte. To udělejte po celé délce prsou. Vezměte kus připraveného másla, utvořte z něj kuličku, trochu ji zploštěte, vložte pod kůži a rukou ji rozetřete. Krůtu otočte a to samé udělejte znovu z druhé strany, aby byla máslem pokryta celá prsa. Zbytkem másla pečlivě potřete prsa, stehna a křídla.
Takto připravené maso vložte do pekáče a pokapejte olivovým olejem. Vložte do trouby na 10 minut při 220 stupních, aby se krůta rychle opekla a zhnědla. Po deseti minutách vyndejte z trouby a polijte maso šťávou z pekáče. Prsa pokryjte plátky prorostlé slaniny, která ochrání maso před vysušením. Slaninu znovu přelijte šťávou.
Troubu ztlumte na 180 stupňů a opět vložte pekáč do trouby. Pečte podle hmotnosti krocana - 30 minut na jeden kilogram masa. Často polévejte vypečenou šťávou. Po upečení a před podáváním nechte maso několik minut odpočinout.
Kořeněné pečené brambory
Ingredience:
- menší brambory
- drcené chilli
- kurkuma
- olivový olej
- sůl
- pepř
Oloupané brambory nakrájejte na čtvrtky a dejte do studené osolené vody. Přiveďte k varu a na mírném ohni vařte asi 8 minut. Poté brambory slijte a nechte odpařit. Osolte, opepřete, přisypte lžičku drceného chilli a kurkumy. Nakonec přilijte trochu olivového oleje a brambory protřeste, aby se kořením obalily ze všech stran.
Brambory nasypte na předehřátý plech vymazaný olivovým olejem. Pečte zhruba 40 minut na 200 stupňů.
Panna cotta s polevou z granátových jablek
Panna cotta (4 porce):
Ingredience:
- 2 plátky želatiny
- 250 ml smetany (33 %)
- 50 ml mléka
- 50 g cukru
- 15 ml rumu (nebo rumové aroma)
Do hrnce nalijte smetanu, mléko a nasypte cukru. Směs trochu zamíchejte a přiveďte k varu. Pokud se jedná o verzi "pro dospělé", přilijte rum - pokud o verzi "pro děti a abstinenty", ochuťte smetanu rumovým aroma. Jakmile se smetana začne vařit, sundejte hrnec z plotny a přidejte plátky želatiny, které jste předtím namočili do studené vody a vyždímali. Želatinu zašlehejte do směsi, než smetana zhoustne.
Panna cottu nalijte do skleniček, ve kterých chcete dezert servírovat. Nahoře nechte trochu místa na polevu a dejte ztuhnout do lednice.
Poleva
Ingredience:
- 20 g cukru
- 275 ml šťávy z granátového jablka
- hořká čokoláda
Na pánev nasypte trochu cukru a přilijte šťávu z granátových jablek. Přiveďte k varu a svařte do konzistence lepkavého sirupu. Poté ji nalijte do džbánku a nechte vychladnout.
Pokud je panna cotta již dostatečně ztuhlá - na povrchu ale musí být stále pružná - vyndejte ji z lednice a opatrně přelijte polevou. Nakonec vše posypte nastrouhanou čokoládou.
Svařené víno a kořeněné ořechy
Svařené víno
Ingredience:
- 750 ml červeného vína
- 1 pomeranč
- 3 ks kardamomu
- 6-10 hřebíčků
- 2 ks badyánu
- 1 ks skořice
- 1 ks citronové trávy
- 1 lžíce hnědého cukru
- 1 lžička nakládaného zázvoru
- 2 lžičky zázvorového sirupu
Nalijte vaše oblíbené červené víno do hrnce a zahřejte. Mezitím si připravte tzv. "bouquet garni" - tedy jakýsi aromatický čajový sáček. K tomu potřebujete kousek nového a čistého hadříku. Rozprostřete ho na stůl a začněte s náplní: kardamon, hřebíček, badyán, přelomená skořice, citronová tráva - tu lehce rozmáčkněte a nastřihejte. Jakmile jste přidali všechno potřebné koření, přeložte hadřík a pevně ho svažte provázkem. Vytvořený "polštářek" (sáček) vložte do vína.
Z pomeranče nastrouhejte či naškrábejte kůru, ten poté nakrájejte na dílky a přidejte spolu s kůrou do vína. Na oslazení přisypte jednu polévkovou lžíci cukru. Abyste dodali svařenému vínu pořádný říz, přidejte nakládaný zázvor a zázvorový sirup.
Víno pozvolna zahřívejte 4-5 minut, aby absorbovalo všechny chutě. Pozor! Víno se nesmí vařit, jinak by se vypařil alkohol.
Pražené ořechy
Ingredience:
- ořechy podle chuti (para ořechy, mandle, lískové ořechy, pistácie...)
- 1/2 lžičky kajenského pepře
- 1/2 lžičky mleté sladké papriky
- snítka rozmarýnu
- sůl
- pepř
Ořechy nasypte na pánev a opékejte, postupně začnou uvolňovat své přírodní oleje. Přidejte několik špetek soli a ořechy opražte. Když se začnou zabarvovat, přisypejte půl lžičky kajenského pepře a půl lžičky mleté papriky. Vše promíchejte a nakonec přidejte snítku rozmarýnu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.