Bezbariérová doprava je pro lidi s tělesným postižením nezastupitelná. Teď ale hrozí, že zanikne
07.08.2024 18:30
Již 26 let pomáhá Borůvka Praha o.p.s. dětem a mladým lidem s tělesným postižením cestovat za vzděláním. Podpora směřuje nejen ke klientům, které dopravuje, ale i k rodinám osob se znevýhodněním. Rodiče mohou docházet do svých zaměstnání, tím se zvyšuje sociální úroveň celé rodiny. Od roku 2017 zůstala garantem projektu bezbariérové dopravy, jehož realizaci převzala Borůvka Vyšehrad, z.s. Projektová manažerka Marcela Langkramerová vyzdvihuje motto tohoto projektu: "Nechceme osoby s tělesným postižením hýčkat, chceme jim vytvořit podmínky k plnohodnotnému životu bez bariér". V současné době ale tomuto projektu hrozí, že kvůli nedostatku finančních zdrojů zanikne.
Jak a kdy vlastně tento projekt vznikl?
Projekt vznikl roku 1998. Začínali jsme provozem 1 mikrobusu, zájem o službu se rychle rozšířil. Díky našemu partnerovi S - MOBIL, s. r. o., který nám zapůjčil další dva mikrobusy, mohla být služba rozšířena. Podpora tohoto partnera je nezastupitelná. Hradí pohonné hmoty všech tří mikrobusů, veškeré opravy a údržbu automobilů. Nadace Jedličkova ústavu pak od začátku vzniku projektu přispívá na mzdy řidičů, bez nich by to opravdu nešlo. I přes veškerou snahu zpřístupnit městskou hromadnou dopravu osobám na vozíku, je stále ještě hodně míst, která jsou vozíčkářům nedostupná. Organizace Borůvka Vyšehrad z.s. se provozem těchto tří mikrobusů s plošinou snaží lidem s postižením dopravu za každodenní výukou zjednodušit.
Komu přesně pomáháte a co je cílem projektu?
Pomáháme dětem a mladým lidem se zdravotním znevýhodněním. Hlavním cílem projektu je ulehčit dětem a mládeži s tělesným postižením cestu za vzděláním. Díky dostupné dopravě mají rodiny těchto dětí větší možnosti volby školy a nemusí se omezovat jen na nejbližší okolí svého bydliště. Klienti se mohou vzdělávat v běžných školách mezi zdravými vrstevníky, jsou tak více samostatní a nezávislí. Zvýší si sebevědomí a ztratí izolaci od běžného každodenního života. Zároveň získají více sociálních kontaktů a zvýší se i životní úroveň rodiny. Děti a mladí lidé se tak odpoutávají od rodičů, kteří mohou docházet do svých zaměstnání, což má kladný vliv na celkovou životní úroveň klienta.
Co je kritériem výběru?
Hlavním kritériem výběru do projektu je tělesné postižení, nemožnost vlastní dopravy a lokalita bydliště. Nejčastějšími lokalitami svozů je Jedličkův ústav a školy, běžné střední školy na území Prahy 4, 5, 6 a 7. Tím, že máme k dispozici i třetí mikrobus (jezdí jen ráno) můžeme do projektu zařadit i klienty ze vzdálenějších míst hlavního města Prahy.
Vidíte tento projekt jako úspěšný?
Ano, projekt je dlouhodobý a úspěšný. A to právě díky empatii a vstřícnosti našich řidičů. Klienti mají stabilního řidiče několik let. Zásadní je pro nás také partnerství s firmou S - MOBIL, s. r. o., která hradí pohonné hmoty všech mikrobusů a veškeré opravy. Bez finanční podpory Nadace Jedličkova ústavu by projekt nemohl být realizován. Všechny tyto aspekty přispívají k tomu, že můžeme každodenně dopravit do běžných škol a Jedličkova ústavu cca 24 osob se zdravotním znevýhodněním, a zároveň umožnit rodičům dětí docházet do zaměstnání. Projekt je úspěšný, ale bohužel dotace a finanční podpora jsou v posledních dvou letech o mnoho menší. Finanční prostředky tak chybí a my se potýkáme s nedostatkem peněz.
Jak projekt funguje a jaké jsou jeho výsledky?
Počátkem školního roku, ale dle potřeb i v jeho průběhu, na základě žádostí a požadavků od rodičů a klientů sestavujeme harmonogram jednotlivých, pravidelných, každodenních jízd do běžných škol v Praze a Jedličkova ústavu. Harmonogram je upraven tak, aby naše organizace mohla vyhovět co nejvíce požadavkům. Zároveň ale musíme přihlížet ke kapacitě upravených mikrobusů. Organizace Borůvka Vyšehrad z.s. je v současné době schopna převážet i více osob, pokud budou jezdit stejným směrem a ve stejnou dobu - například z internátu v JUŠ do Klárova ústavu atd. Ročně speciální mikrobusy najedou až 2800 km pro jednoho klienta. Většinou se však počet kilometrů pro jednoho z nich pohybuje mezi 1000-1500 km. V návaznosti na potřeby dětí jsou jejich služby nejvíce využívány v ranních a odpoledních hodinách. Projekt probíhá v průběhu celého školního roku.
Má projekt i nějaká úskalí?
Jak jsem již zmínila, problémem jsou samozřejmě peníze. V současné době bohužel hrozí, že díky nedostatku finančních prostředků tento projekt zanikne. Lidem s tělesným postižením organizace také pomáhá získat pracovní dovednosti a následné uplatnění na běžném trhu práce. Bez podpory veřejnosti se ale neobejdeme. Naše práce je dlouhodobá. Pravidelné dary jsou proto pro nás tou největší podporou. Vážíme si ale každého daru, který k nám doputuje. Využíváme je na rozvoj všech našich projektů včetně dopravy dětí a studentů. Za každou podporu moc děkujeme. Pevně věřím, že se nám podaří tento projekt zachránit.