Sedíte v našlapané pražské O2 areně a nikdo kolem ani nedutá. Před vámi totiž právě vrcholí velké finále. Ani Sparta, ani Slavia. Za pár okamžiků už jásáte - pokud tedy fandíte vítěznému týmu - s ostatními ve žlutomodrých barvách. Natus Vincere právě porazili Team Dignitas 3:0. Že vám to nic neříká? Dá se to pochopit. Elektronické sporty, zkráceně esports, se totiž zatím k mainstreamu teprve blíží. I když možná za pár let budou konkurovat fotbalu nebo hokeji.
"Když si vezmeme největší turnaj roku Intel Extreme Masters, na kterém se hrají čtyři nejpopulárnější současné hry, tak dva tři roky zpátky ho sledovalo několik stovek tisíc lidí. Letos to byly desítky milionů a přímo na místo dorazilo v polských Katovicích přes sto tisíc lidí," popisuje situaci Petr Žalud. Hráč, komentátor a jeden z těch, kdo se momentálně podílejí na vzestupu esportu neboli progamingu u nás.
Digitální doba je prostě jiná. Dnes více 15letých hraje počítačové hry, než sportuje. A fakticky hrají vlastně všichni. Ono je totiž jedno, jestli si doma po večerech zapnete na své nadupané mašině nejnovější hru, nebo na mobilním telefonu farmaříte či sbíráte diamanty.
Celosvětově nejhranější a nejsledovanější výkonnostní hrou je střílečka Counter Strike, za kterou jen nepatrně zaostává MOBA (Multiplayer Online Battle Arena - žánr, v němž se více hráčů utká on-line v aréně) League of Legends. Na stejném principu funguje strategická hra Dota 2, která se u nás sice tolik nehraje, ale celosvětově v ní jde o největší sumy. O jak vysoké?
Výdělky skoro jako v golfu
V roce 2013 se na turnaji International utkalo osm pětičlenných týmů celkem o 2 874 407 dolarů. O rok později bojovalo už čtrnáct výběrů o 10 931 103 dolarů a loni to bylo 18 429 613 dolarů, které si mezi sebe rozdělilo šestnáct týmů. Vítězná pětice, do které patřili tři Američané, jeden Kanaďan a jeden Pákistánec, si domů odvezla 6 634 660 dolarů, tedy více než 31 milionů korun pro každého.
Pro srovnání. Na loňském tenisovém Wimbledonu se celkově hrálo o 26 750 000 liber, vítěz mužské i ženské dvouhry si odnesl 1 880 000 liber (65 milionů Kč). Na Masters, nejslavnějším golfovém turnaji světa, se hraje o 10 milionů dolarů, ze kterých si šampion ukrojí 1,8 milionu (42,5 milionu Kč).
Hitem dneška je Hearthstone: Heroes of Warcraft. Jde o virtuální karetní hru, kterou si může zahrát skutečně každý. Nezáleží na tom, jestli umíte smysluplně zmáčknout 150 kláves za minutu nebo jaké máte reflexy. Navíc ji můžete hrát i na starších počítačích nebo přímo v telefonu či tabletu. Hráčů Hearthstonu je už přes 50 milionů.
V českých a slovenských podmínkách jsou sice absolutní čísla logicky výrazně nižší, ale nárůst sledovanosti je obdobný. Zatímco domácí šampionáty v jednotlivých hrách ještě před pár lety sledovaly stovky lidí, dnes jich jsou tisíce.
"U nás jsme stále ještě tak trochu v plenkách, hraje se maximálně o desítky tisíc korun, někdy třeba jen o startovné nebo věcné ceny od sponzorů, což je většinou elektronika," říká Žalud a dodává, že i u nás už je pár hráčů, kteří se tím skutečně velmi dobře živí.
Hrají však výhradně v zahraničních týmech. Hlavními herními trhy jsou dlouhodobě Asie, Spojené státy a pak také především severní a pro někoho možná překvapivě východní Evropa.
CELÝ ČLÁNEK SI PŘEČTĚTE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ JE PRÁVĚ V PRODEJI