Se zahájením sokolského cvičebního roku, který je téměř totožný se školním rokem, začíná v jednotách Sokolů nácvik na 16. všesokolský slet. Akce se uskuteční příští rok v rámci oslav 100. výročí vzniku samostatného Československa. Rok sletu 22. září oficiálně zahájí Sletová štafeta, která bude součástí týdne s projektem Sokol spolu v pohybu. Ještě předtím si sokolové 12. září připomenou 195 let od narození spoluzakladatele jejich hnutí Jindřicha Fügnera.
Sletová štafeta ponese do Prahy poselství o všesokolském sletu z různých měst v Česku, ale i ze Slovenska, Německa a Polska, řekl mluvčí Sokola Zdeněk Kubín. Bude se konat od 22. do 24. září. V rámci projektu Sokol spolu v pohybu pak bude řada akcí od 18. do 24. září. V pátek 22. září se například uskuteční Noc sokoloven a na programu budou i akce pro mateřské školky.
V Česku je asi 1150 tělocvičných jednot České obce sokolské (ČOS), které mají zhruba 160 tisíc členů, což sokoly řadí mezi nejpočetnější občanská sdružení v Česku. Téměř každá jednota ve zhruba tisícovce měst má svou sokolovnu a většinou několik oddílů. Zhruba tři čtvrtiny členů jsou v oddílech sportovní všestrannosti, kde mohou sportovat rodiče s dětmi, předškolní děti nebo žáci. Existují ale i oddíly pobytu v přírodě nebo rekreačních sportů, sportovní oddíly výkonnostního či vrcholového sportu.
Pod hlavičkou České obce sokolské působí i téměř dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních souborů nebo pěveckých sborů.
Peníze dostává ČOS z různých zdrojů. Stát Sokol financuje prostřednictvím dotací z ministerstva školství. Letos obdrží ČOS z programu na činnost sportovních organizací zhruba 51 milionů korun. Kromě toho má peníze z dalších veřejných zdrojů, jako jsou dotace a granty krajů či obcí. Další příjmy jdou z členských příspěvků nebo výnosů z pronájmů.
Na sjezdu příští rok by měli sokolky a sokolové vystoupit s 11 skladbami. Mezi nimi by mělo být například cvičení starších žáků Cirkus, cvičení pro seniorky a seniory s názvem Princezna republika nebo společná česko-slovenská skladba pro ženy a muže pojmenovaná Spolu.
Poslední všesokolský slet se konal v červenci 2012 v Praze. Na vršovickém stadionu v Edenu na něm v 11 skladbách vystoupilo 10 500 cvičenců z ČR i ciziny. Od prvního sokolského sletu uplynulo letos v červenci 135 let.
Organizace, kterou v únoru 1862 založili Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner, měla velké zásluhy na proniknutí tělovýchovné činnosti mezi nejširší vrstvy obyvatel. Z původně pražského spolku se do konce 19. století stalo celonárodní hnutí. Za obou světových válek byla ČOS rozpuštěna. Sokolové patřili k významným odpůrcům nacismu. V roce 1936 měla ČOS 786 tisíc členů. V době největšího ohrožení nacistickým Německem cvičilo na X. sletu v roce 1938 na 350 tisíc účastníků, diváků přišly přes dva miliony. Po druhé světové válce přesáhl počet sokolů jeden milion. V roce 1952 komunisté sokolské organizace zrušili, po jejich znovuobnovení v roce 1990 měl Sokol asi 200 tisíc členů.