Technické muzeum Brno získalo darem ze Švýcarska rafigraf, přístroj, který údajně používal vynálezce písma pro nevidomé Louis Braille. Je součástí výstavy, kterou připravilo oddělení slepecké historie k 210. výročí Braillova narození. Výstavu mohou zájemci navštívit od úterka, informovalo muzeum v tiskové zprávě.
Rafigraf je zjednodušeně řečeno psací stroj pro nevidomé. Vynalezl jej Braillův spolupracovník Pierre Foucault. Do Brna se exponát dostal jako dar Slepeckého muzea v Bernu, které jej získalo v 60. letech z pozůstalosti po curyšském soukromém sběrateli.
Dalším významným exponátem je vývojový prototyp tubletu, zařízení pro nácvik čtení a psaní Braillova písma. Technologie spolku Trnka ze Slovenska umožní nevidomým učit se Braillovo písmo bez pomoci lektora.
"V podstatě se jedná o elektronický slabikář, kde se po nahmatání písmena a jeho stlačení z reproduktoru ozve název příslušného písmene. Následně uživatel totéž písmo vyťuká pomocí Braillova šestibodu a hlas mu oznámí, zda písmeno napsal správně," popsal předseda spolku Karol Trnka.
Spolek nyní spolupracuje s Ústavem automatizace a měřicí techniky Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého učení technického v Brně na aktualizované verzi tubletu.
Výstavu doprovází interaktivní koutek, v němž si zájemci mohou vyzkoušet hry pro nevidomé a poznávat k čemu používají vybrané předměty. Výstava potrvá do 25. února.
Francouz Braille žil v letech 1809 až 1852. Jako dítě následkem zranění oslepnul. Vytvořil celosvětově používaný šestibodový systém písma pro nevidomé.