Unikátní modely vozů F1 putují do celého světa

Relax
6. 8. 2016 13:15
Sestavení autíčka z připravených dílů není jednoduché.
Sestavení autíčka z připravených dílů není jednoduché.

Více než sedm set originálních modelů vozů formule 1 v měřítku 1:43 vyrobil během deseti let Martin Březný z Klimkovic u Ostravy. Objednávají si je sběratelé z celého světa, mezi majiteli modelů z Klimkovic je i bývalý pilot F1 Hector Rebaque. Auta jsou propracovaná do nejmenších detailů, ta nejsložitější se skládají až z 340 dílů a jen sestavení jednoho modelu trvá i 30 hodin čistého času. Příprava nového typu modelu zabere Březnému od nakreslení dílů, přes jejich výrobu až po konečné poskládání modelu třeba tři měsíce. Komunikaci se zákazníky má v manželském týmu na starosti jeho žena Bronislava Březná.

"Musíte nejdřív nakreslit, vystrouhat všechny díly, ať to pasuje, zaformovat, udělat první odlitky, vyzkoušet, k tomu udělat plechy, pneumatiky," popisuje vznik každého nového typu modelu Březný. Po několika měsících je model nachystaný k výrobě a pak už ho lze produkovat takřka sériově.

Někteří sbírají vozy mistrů světa, jiní vítěze závodů.

Ale ani sestavení autíčka z připravených dílů není jednoduché. Kromě svých vlastních modelů se značkou MB modelcars mají Březní v nabídce i stavebnice od známého italského výrobce Tameo Kits. Ty skládají sběratelům, kteří si je sami sestavit neumějí. "Auta mají od 50 do 340 dílů, to je nejsložitější mistrovské Ferrari T2 od Nikiho Laudy z roku 1977. Sestavení trvá od osmi až po třicet hodin čistého času," líčí Březný

Sběratelé se podle něj zaměřují různě. Někteří sbírají vozy mistrů světa, jiní vítěze závodů, další auta jednoho pilota nebo jeden tým, někdo zase jednu sezonu nebo třeba jenom určitou Grand Prix v celém průřezu historie. "Sbírá se Grand Prix Monaka, to je taková prestižní velká cena, to akceptují všichni. Ale jinak si Angličan kupuje Velkou cenu Anglie, Francouz Francii," říká modelář.

Jedno však podle Březného mají sběratelé společné: v "efjedničkách" se perfektně vyznají, záleží jim na každém detailu a snaží se mít své sbírky co nejúplnější. Modely tak upravuje i podle jednotlivých závodů, v nichž daný vůz jel, nebo dokonce i podle tréninků. "Takhle vůz jel v Německu, za dva týdny v Holandsku mohl mít trošku jinak nálepky nebo křídlo nebylo stříbrné, ale bylo žluté, auto mělo trošku jinak posazený oblouk, jinak nabarvená zrcátka nebo jiného sponzora. To se kdysi všechno dělo, bývalo hodně změn," popisuje Březný.

Sběratelům vyrábí různé varianty stejného vozu. Dokonce má připraveny i varianty, které se liší jen pneumatikami, jedny jsou určené pro závod na suchu, druhé v dešti. "Jsou blázni, kteří chtějí mít i obě varianty: v tréninku suché gumy, v závodě mokré," říká modelář.

Cena modelů se pohybuje od 4500 až do 7500 korun.

Nejtěžší je údajně podle něj díly na model nového vozu přesně nakreslit. "Musí to do sebe perfektně pasovat. Musíte přemýšlet dopředu, co vás potká při skládání. Musíte počítat i s barvou, že tam bude nějaký mikron navíc, aby se to dalo složit a pak se to neodloupalo," popisuje. Díly jsou poskládané jako ve skutečném autě.

Počítačové programy dnes umějí nakreslit auto ve 3D. Někdy je to však podle Březného horší, než když se modely dělají takzvaně na koleně. "Uděláte si ty díly na koleně, v ruce a pak to dopasováváte, aby vám seděly. Ale v tom 3D programu je to všechno tak těsné, že tam není žádná vůle. Program vám to dovolí složit, ale ve skutečnosti byste to nesložil," vysvětluje modelář.

Cena modelů se pohybuje od 4500 až do 7500 korun, podle složitosti a množství dílů. I když se to může zdát hodně, výroba  se podle něj sotva zaplatí.

Modelář zatím vyrobil nejvíce modelů vozů stáje Lotus, konkrétně typů 92 a 93T. "Ty dělám jediný na světě, takže tam je obrovský zájem," vysvětluje. Nejstarší vůz, jehož model dělal, byl z roku 1967. Současné vozy nemodeluje, protože na to by musel mít drahou licenci. "Můžete si dovolit postavit auta historicky zaniklých značek, kde už ani nemáte s kým komunikovat," říká. Jeho zákazníkem byl i mexický závodník Rebaque, jenž chtěl modely vozů, v nichž sám jezdil a které nevyrábí nikdo jiný než Březný.

A největší rarita, kterou vyráběl? "Jeden Fin, který si ode mě bral formule, mi napsal, že jeho švagr bude slavit sedmdesátiny a že by mu chtěl nechat postavit model Alfy Romeo 1600 z roku 1953. Jeho otec s ní jel s kamarády Rallye Monte Carlo," říká Březný. K dispozici byla jediná fotka se závodníky stojícími u auta. "Zjistil jsem, že ten model někdo vyrábí. Tak jsme to koupili, předělali, přestříkali, udělali nálepky, na stojánek jsem ještě přidělal tu vytištěnou fotku. Prý to byl nádherný zážitek," říká.

Počítačové programy dnes umějí nakreslit auto ve 3D.

Modelařina začala Březného bavit už v dětství. "To si pamatuju jak dneska. Když mi bylo dvanáct, tak jsem si řekl - za komunistů to byla nesmyslná myšlenka, ale dvanáctiletému děcku je to jedno -, že až budu velký, budu vyrábět modely pro lidi," říká Březný. K uskutečnění svého snu se dostal v roce 2006.

"Podnikáme už od 90. let a prošli jsme si mnoha obory podnikání, přes obchod hutním materiálem, vlastnili jsme pizzerii a působili v odvětví 'výroby her a hraček', kam hlavně spadaly modely automobilů," popisuje Bronislava Březná. Martin je podle ní chodící encyklopedie F1. "Troufám si říct, že on ví o F1 úplně všechno. Já jsem se k němu přidala jako pomocník v cizojazyčné komunikaci se světem, marketér a vlastně jako prostředník," říká Březná.

Nejprve nakoupili v Americe stroje a pak se učili modely vyrábět. U specialistů si nechávají vyrábět nálepky nebo gumy, jinak všechny díly vyrábí Březný sám. "Od roku 2008 jsme začali s distribucí modelů. Kontaktovala jsem snad celý svět jak telefonem, tak e-maily a v té době i faxem. Díky webovým stránkám se začali generovat zákazníci z celého světa," říká Březná. Modely z Klimkovic už putovaly do Japonska, Ameriky nebo Brazílie.

"Bylo by to krásné, ale je to nerealizovatelný sen, že by člověk měl všechna auta od roku 1950 doteď, která se objevila v mistrovství světa F1, i ta, která třeba najela jen do tréninku, za všechny velké ceny, se všemi piloty. To by byla neskutečná sbírka. Ale to je nevyrobitelné," říká Martin Březný.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ