Ochránci přírody ze Stanice Pavlov na ledečském hradě vypustili do přírody 14 mladých poštolek. Atraktivní akci sledovaly desítky lidí. V minulých dnech už ochránci přímo v Pavlově vyslali do volné přírody mláďata káňat a krahujců, ve středu vypustí u Světlé nad Sázavou kalouse ušaté, v dalších dnech by měla být v Jihlavě vypuštěna mláďata puštíků. Koncem prázdnin by měl pavlovskou voliéru opustit také výr velký.
Mláďata nosí do stanice lidé, kteří je najdou v blízkosti hnízda. "Může se stát, že například hnízdo spadne a mláďata jsou ještě příliš malá. Takoví ptáci do stanice určitě patří. U větších mláďat, která mohou rodiče dokrmovat, by stačilo, kdyby je lidé položili na vyvýšené místo," řekl ředitel Stanice Pavlov Zbyšek Karafiát.
Malé poštolky ochránci sami dokrmují, případně je umístí k poštolkám hnízdícím přímo ve stanici jako k náhradním rodičům. Ptáci v péči ochránců prožijí přibližně měsíc až dva. "Větší poštolky jsou umístěny ve voliérách, kde se učí létat a lovit potravu, pouštíme jim tam živé myši. Jakmile to zvládnou, čekáme na dokončení žní, kdy je ve volné přírodě dostatek potravy, a vypouštíme je zpět do přírody," uvedl Karafiát.
V pavlovské stanici mají letos podle Karafiáta enormní příjem zvířat. Poštolek tam většinou bývá pět až šest. "Lidé už o naší stanicí víc vědí, navíc letošní rok je pro ptáky mimořádně příznivý - málo pršelo, teplé počasí ovlivnilo velké snůšky, narodilo se víc mláďat," řekl Karafiát. V současné době je ve stanici umístěno kolem 150 zvířat.
Obecně prospěšná společnost Stanice Pavlov je záchranná stanice pro hendikepované živočichy. Hlavním posláním péče o zraněná zvířata a mláďata. Zajišťuje také environmentální vzdělávání, výchovu a osvětu.
Stanici ochrany fauny v Pavlově v roce 1989 založila a do roku 2009 i spravovala státní Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, která se však chystala činnost zařízení ukončit. Proto zařízení převzala obecně prospěšná společnost Stanice Pavlov. Stanicí ročně projde kolem 5000 návštěvníků.