Pražská zoologická zahrada získala vzácného plaza varanovce bornejského. Sedm jedinců přicestovalo z Japonska už začátkem prosince. Největší z nich, samice, která měří 33 centimetrů, bude k vidění od středy v pavilonu Indonéská džungle.
V zoologických zahradách je tohoto druhu na celém světě jen pár jedinců, v přírodě žije pouze na ostrově Borneo v oblastech malajského sultanátu Sarawak a v indonéských provinciích Západního a Severního Kalimantanu. "Varanovec bornejský zůstával po desítky let velice tajemný a jen málo odborníků mělo možnost ho vidět ve volné přírodě. Proto bývá označován jako svatý grál herpetologů," uvedl kurátor chovu plazů Petr Velenský.
Ze zoologických zahrad se jich nejvíce chová v japonské iZoo Širawa. Jejímu majiteli se podařilo tento vzácný druh poprvé v historii rozmnožit v roce 2014 a právě od něj pražská zoo sedm varanovců získala. Kromě samice vylíhlé v roce 2014 je to ještě šest mláďat vylíhlých během letošního září a října. "Mláďata prozatím zůstávají v zázemí, kde budou mít patřičný klid na růst a dospívání," uvedla mluvčí zoo Jana Myslivečková. Celá skupina si v pražské zoo zvyká velmi dobře a do své hlavní potravy, žížal, se prý varanovci pouštějí s nevídanou dravostí.
Ve volné přírodě žije varanovec bornejský skrytě podél vodních toků v podzemních úkrytech a je aktivní převážně v noci.