Prvními letošními mláďaty liberecké zoo jsou pelikáni bílí. Ošetřovatelé je zatím krmí ručně směsí rozmixovaných ryb, rodiče by se o ně už nepostarali.
Při hnízdění pelikáni hodně snesených vajec rozbíjejí, proto je zahrada nahrazuje dřevěnými podkladky a vejce dává do líhně. "Když se zhruba po měsíci začnou mláďata klubat, tak je dáváme zpět pod rodiče. V tomto případě ale rodiče dřevěné pokládky vyhodili z hnízda," uvedla mluvčí. Jakmile je vajíčko takto znehodnocené, tak se pelikání k němu nazpět nevrátí. "Jak vypadne z hnízda, tak se o něj přestávají starat," dodala Tesařová.
Liberečtí pelikáni snesli 15 vajec, ze dvou se vylíhla mláďata už na konci minulého roku a z dalších dvou na začátku letošního. "Další vejce zkusíme dát zpět pod pelikány. Je u nich šance, že by se to mohlo povést," uvedl liberecký zoolog Jan Hanel.
Liberecká zoo chová pelikány bílé od roku 1975, první úspěšný odchov se jí ale povedl až v roce 1999 a poté v dalších deseti letech jen jednou. Podle Hanela se jim povedlo po roce 2009 vytvořit novou skupinu čtyř samic a šesti samců, s níž jsou výrazně úspěšnější. Mláďata mají nyní každý rok. "Loni jsme měli tři mláďata, před dvěma lety šest," upřesnil zoolog.
Kromě pelikánů bílých má liberecká zoo ještě pelikány skvrnozobé, což je kriticky ohrožený druh. S jejich chovem začala zoo teprve v roce 2014. "Zatím máme čtyři samice a sháníme samce," dodal Hanel. Pelikány nyní nemohou návštěvníci zahrady vidět, jsou v zimovišti. Na jezírko v dolní části zahrady se navrátí po skončení zimy.