Záchrana druhu
Samec lva indického z Ostravy bude dočasně přemístěn do Prahy
15.11.2017 10:30
Samec lva indického Sohan bude ve středu ze Zoo Ostrava dočasně přemístěn do pražské zoo. Jeho ostravská partnerka Kiba totiž zřejmě očekává mládě a samec by tak mohl přispět i k rozmnožení pražských lvů, řekla mluvčí ostravské zahrady Šárka Nováková.
Připomněla, že obě instituce tato vzácná zvířata chovají, zatím se však ani v jedné nepodařilo odchovat mláďata.
"Chovatelé si od přesunu samce této vzácné a ohrožené šelmy slibují, že by mohl pomoci lvům indickým jak v Praze, tak i v Ostravě. Samec odjíždí se souhlasem koordinátora chovu lvů indických v době, kdy je jeho partnerka, doufáme, napářená a potřebuje dostatek klidu na předpokládaný porod a následný odchov mláďat," řekla Nováková.
Dodala, že v mezidobí může být ostravský samec spojen s pražskými samicemi. "Věříme, že se díky této spolupráci můžeme dočkat prvního mláděte lva indického narozeného v Česku - ať už v Ostravě, nebo v Praze," uvedla mluvčí. Podle ní je při záchranných chovech ohrožených druhů zvířat klíčová právě úzká spolupráce mezi zoologickými zahradami, a to nejen v rámci ČR a Slovenska, ale i v celé Evropě.
Lvi indičtí jsou v ostravské zoologické zahradě chováni od roku 2006, kdy byl přivezen mladý samec Sohan ze zoologické zahrady v anglickém Paigntonu. V průběhu podzimu 2006 k němu přibyla samice Asha ze Zoo Eskilstuna ve Švédsku. Lví pár spolu žil harmonicky několik let, bohužel se nepodařilo jej rozmnožit. Při speciálním vyšetření v roce 2010, které prováděli pracovníci berlínského institutu, bylo zjištěno, že samice má neoperovatelné cysty na vaječnících, které jí brání v zabřeznutí. Proto zoo na doporučení koordinátora záchovného programu pro lvy indické v roce 2011 dovezla z Rotterdamu novou mladou lvici Kibu. Ani nově sestavenému páru se však zatím nepodařilo odchovat mláďata. V roce 2013 byla zvířata vyšetřena a obě jsou v pořádku a plodná. Samice od té doby již dokonce dvakrát porodila, a to v letech 2015 a 2016. Jednalo se vždy o jednu samici, kterou matka sice očistila, ale neměla dostatek dalších zkušeností, aby se o mládě dále postarala. V obou případech mládě do druhého dne uhynulo. "Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi vzácný a ve volné přírodě ohrožený druh, je při odchovu mláďat vyloučený jakýkoli nepřirozený zásah ze strany člověka," vysvětlila Nováková. Připomněla, že postupným učením získávají samice cenné mateřské zkušenosti a dovednosti.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.